Zawody na „O” – kto powinien zająć się naszymi oczyma?
W dzisiejszych czasach bombardują nas nowe pojęcia, nazwy, słowa, czy określenia profesji . Świat rozwija się dynamicznie, technologia idzie do przodu i dziś znajdziemy specjalistów, którzy zawodowo zajmują się sprawami, których istnienie jeszcze kilkanaście lat temu było niewyobrażalne. Świat stawia na specjalizację. Kiedyś informatyk przywodził nam na myśl komputerowca, który rozwiąże każdy problem związany z komputerem. Dziś słowo informatyk odnosi się do szerokiego zakresu specjalizacji. Nie jest ono wystarczająco wąskie w definicji, by stwierdzić czym dana osoba się zajmuje, może odnosić się bowiem do różnych zawodów, jak web designer, programista czy grafik itd. Gdy pojawia się problem z naszym wzrokiem musimy wiedzieć do kogo się wybrać.
Optyk lub okulista: to pierwsze osoby, ku którym będziemy zazwyczaj kierować swoje kroki. Dziś jednak często spotkamy się również z zawodem optometrysty czy ortoptysty. Trzeba więc wiedzieć do kogo się udać, w zależności od tego z jakim problemem się zmagamy.
Wada wzroku? Oczy zbada Optometrysta!
Optometrysta specjalizuje się w badaniu wad refrakcji czyli wad wzroku. Wykonuje on szereg testów, które pozwalają w bardzo dokładny sposób sprawdzić nie tylko jaką wadę wzroku mamy na każdym oku, ale również jak nasze oczy współpracują ze sobą, Tym samym pozwala to na zapewnienie prawidłowego widzenia obuocznego. Coraz częściej optometryści, podobnie jak lekarze w obrębie swojej specjalizacji, zajmują się konkretnymi zagadnieniami. Spotkamy optometrystów klinicznych, którzy pracują w klinikach okulistycznych. Najczęściej przygotowują oni pacjentów do zabiegów operacyjnych. Oprócz badań wzroku, wykonują badania USG, OCT i wiele innych procedur. W Polsce działa wielu terapeutów widzenia, którzy pracują z pacjentami z zezem, niedowidzeniem, po urazach czy z problemami neurologicznymi. Dobierają korekcję pryzmatyczną. Wielu optometrystów to doskonali kontaktolodzy – zajmują się profesjonalnym doborem popularnych i szeroko dostępnych miękkich soczewek kontaktowych, ale również specjalistycznych soczewek sztywnych, terapeutycznych, które często optometryści „projektują” z myślą o danym pacjencie. Wielu optometrystów pracuje z pacjentami słabowidzącymi, dobiera pomoce wzrokowe tj. okulary lupowe. Optometrysta powinien współpracować z okulistami i w razie potrzeby kierować pacjentów na diagnostykę i leczenie chorób oczu. Korzystając z usług optometrysty koniecznie sprawdź, czy ma on odpowiednie kwalifikacje i posiada numer nadawany przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki. Dowiesz się tego tutaj.
Optyk to nie tylko sprzedawca okularów
Optyk jest zawodem rzemieślniczym. Osoba go wykonująca wytwarza okulary na podstawie recepty optometrysty lub okulisty. Dobre salony optyczne zapewniają pełen serwis okularów. Optyk posiada widzę na temat materiałów z jakich wykonane są oprawki. Doradza też jakie soczewki okularowe należy wybrać przy danej wadzie wzroku. Często, aby wykonać okulary, optycy muszą jeszcze często przeprowadzić szereg pomiarów, koniecznych, celem zapewnienia perfekcyjnego widzenia. W dzisiejszych czasach na rynku jest wiele „sklepów optycznych”, w których sprzedawcy nawet nigdy nie widzieli jak wykonuje się okulary. Warto jest więc wybrać się do salonów optycznych, które posiadają własne pracownie optyczne i zajmują się tworzeniem okularów. Tacy optycy to zazwyczaj dobrzy specjaliści, którzy w razie potrzeby zapewnią serwis okularów, zadbają o to by dobrze nam się je nosiło i co najważniejsze fachowo doradzą jakie oprawki i soczewki okularowe wybrać biorąc pod uwagę wadę wzroku, modę, wygląd i anatomię twarzy klienta.
Nie zawsze sklep z okularami będzie dobrym miejscem na nabycie tego produktu. Nie każdy bowiem „sklep optyczny” posiada odpowiednio wykwalifikowane kadry, doświadczone w zakresie tego jak okulary powstają. Dobrze zatem jest sprawdzić czy salon optyczny, do którego się udajemy, zajmuje się również wykonywaniem okularów – jeżeli tak, jest to dobry znak – w takim miejscu możemy być pewni, że specjalistyczna wiedza bardzo wspomoże nie tylko dobór okularów na nas nos, ponieważ raczej ze stuprocentową pewnością jest szansa na to, że tego typu punkt optyczny oferuje dobre wsparcie posprzedażowe. Ponadto, doświadczenie optyków obejmuje również kwestie związane z naszym komfortem, a nade wszystko zdrowiem wzroku. Co więcej, kadry w takich salonach zwykle na bieżąco śledzą modę, tym samym będą w stanie dobrać odpowiednie oprawki, pasujące stylem nie tylko do indywidualnej osobowości klienta, ale także do obowiązujących trendów.
Do Okulisty z chorobą oczu i na wizyty profilaktyczne
Lekarz okulista jest specjalistą chorób oczu. Diagnozuje i leczy wszelkie choroby związane z narządem wzroku. Wśród okulistów znajdziemy specjalistów zajmujących się dziećmi, tych którzy specjalizują się w chorobach siatkówki, przedniego odcinka oka, strabologów zajmujących się zezami i wielu innych ekspertów, zajmujących się wąskimi i szerokimi dziedzinami. Badanie wady wzroku, dobór soczewek kontaktowych nie wymaga wizyty u okulisty. Jednak każdy z nas regularnie powinien badać narząd wzroku, w szczególności dno oka. Takie badanie wykona jedynie specjalista z dziedziny okulistyki. Jest jedyną osobą, która ma prawo leczyć wzrok – zalecać leki, operować oraz diagnozować choroby oczu.
Ortoptysta ćwiczy oczy
Zawód – choć mało znany – obecny jest od lat. Jest to osoba, która na zlecenie strabologa (lekarza okulisty zajmującego się chorobą zęzową) wykonuje z pacjentami ćwiczenia. Ćwiczenia te z kolei mają wspomagać terapie pacjenta z tropią. Tropię definiujemy jako zeza lub niedowidzenie. Współpracuje bardzo ściśle z lekarzem. Głównym narzędziem pracy ortoptysty jest synoptofor. Ortoptysta zleca i nadzoruje wykonywanie ćwiczeń wzrokowych przez pacjenta.
Specjalistów ochrony wzroku jest wielu. Warto świadomie wybrać tego do którego się udajemy. Posiadając pewną wiedzę w tym zakresie będziemy w stanie odpowiednio dobrać środki pomocy. Te z kolei pozwolą nam na pozbycie się problemów, z którymi się zmagamy.