Wirtualna rzeczywistość w służbie terapii wzroku
Zez i „leniwe oko” to dość powszechne schorzenia u małych pacjentów. Problem dotyczy do 5% dzieci w wieku od 4 do 14 lat, co daje nam pokaźną liczbę młodych pacjentów, pacjentów którzy powinni przejść terapię widzenia.
Terapia wzroku u dzieci jest problematyczna. Dzieci bywają niezaangażowane, a dorośli nie potrafią ich zmotywować. Można sobie jednak z tym poradzić. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Dzięki nim terapia widzenia nie będzie przykrym obowiązek.
Problemy ze wzrokiem mogą nie tylko przeszkadzać w życiu, mogą również wywrzeć negatywny wpływ na samoocenę i pewność siebie. Warto zatem pamiętać, że zarówno zeza, jak i leniwe oko, można rehabilitować. Terapię należy zacząć jak najwcześniej, najlepiej zanim dziecko osiągnie wiek 5-6 lat. Leczenie jest ważne, ponieważ biorąc pod uwagę wymienione tu problemy, ambilopia (czyli leniwe oko) może doprowadzić do słabowidzenia.
Ciekawe rozwiązania wspierające terapię opierają się o gogle wirtualnej rzeczywistości. Pozwalają na prowadzenie terapii poprzez zabawę. Eliminuje to problem „niechcianej terapii”, często dla dzieci bezcelowej i nudnej. Poza samą terapią dzieci zajmują się czymś, co je bawi i angażuje, a tym samym możemy mówić o wzmocnionym efekcie leczenia wynikającym z pogłębionej współpracy z małym pacjentem. Możemy tym samym stwierdzić, że taka forma terapii angażuje małych pacjentów.
PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM, CZYLI NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ.
Nauka poprzez zabawę to znana technika edukacyjna, ponieważ nie tylko pozwala dzieciom na pozyskiwanie umiejętności społecznych i poznawczych, ale pozwala im na uzyskanie umiejętności wymaganych do uzyskiwania nowych doświadczeń – dzieci cechuje naturalna ciekawość. Tym samym, dostarczenie funkcji terapeutycznych w sposób, który dzieci zaciekawi, nadanie terapii dodatkowego celu, tworzy pozytywny efekt – po pierwsze dzieci nie wiedzą w zasadzie, że uczestniczą w leczeniu, po drugie natomiast, ta niewiedza wywołuje jeszcze większe zaangażowanie, które z kolei przekłada się na większą skuteczność i wydajność leczenia.
GOGLE VR W TERAPII WZROKU.
Jednym z rozwiązań korzystających z wyżej opisanych zasad jest system oferowany przez firmę REMMED. Jest to system telemedyczny. Oznacza to zatem, że mały pacjent wypożycza gogle, które zabiera do domu. To tam korzysta z nich, pod zdalnym nadzorem specjalisty. Tym samym leczenie odbywa się w warunkach przyjaznych i dla dziecka komfortowych. Dane zbierane zdalnie przez specjalistę pozwalają na odpowiednie modyfikowanie terapii, tak by była ona jak jak najbardziej skuteczna. Co istotne – gogle VR firmy REMMED pozwalają na szybsze uzyskanie wymiernych rezultatów leczenia. REMMED współpracuje ściśle jako firma nie tylko z lekarzami, ale także z kadrą akademicką w Polsce i za granicą. Pozwala to na wszechstronny rozwój systemu i ciągłe jego usprawnianie.
Taka forma rehabilitacji układu wzrokowego w dobie pandemii COVID-19 to rewelacyjne rozwiązanie. Pozwala na prowadzenie w sposób ciągły terapii widzenia pod okiem specjalisty nie wychodząc z domu.
JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY TERAPIĄ WIDZENIA W FORMIE ZDALNEJ, DOMOWEJ LUB GABINETOWEJ NIE ZWLEKAJ I UMOW SIĘ NA BADANIE KWALIFIKACYJNE.