Terapia widzenia czyli rehabilitacja wzroku
„Nie chodzę na filmy 3D, bo jakoś nie widzę tego efektu”
„Jak czytam wieczorem książkę i jestem bardzo zmęczona, muszę zamknąć jedno oko, bo wtedy widzę wyraźniej”
„Mój syn trzyma telefon 15 cm od oczu i gapi się w niego non stop”
„Wieczorami, po zmroku nie jestem w stanie prowadzić samochodu”
„Codziennie po 8h w pracy przy komputerze, boli mnie głowa ”
To tylko niektóre stwierdzenia pacjentów, z którymi spotykają się optometryści i okuliści na całym świecie. Znacie kogoś kto ma podobne problemy? Jeśli tak to koniecznie musicie zapoznać się z tym wpisem.
NIE WIDZĘ DOBRZE – CZY NA PEWNO MAM WADĘ WZROKU?
Osoby, które narzekają na problemy z widzeniem, nie zawsze muszą nosić okulary, a ich dolegliwości często nie są związane z wadą wzroku , często jej w ogóle nie ma. Wyżej wymienione problemy często wiążą się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu wzrokowego. Dolegliwości, na które skarżą się pacjenci jest coraz więcej, ponieważ w dzisiejszym świecie powoli zapominamy czym jest higiena pracy wzrokowej. Nałogowo korzystamy ze smartfonów, tabletów ,komputerów. Pierwszą rzeczą, na którą patrzymy rano i ostatnią wieczorem jest ekran telefonu. Po urządzenia elektroniczne sięgają już kilkumiesięczne dzieci. Takie zachowania niestety wywołują negatywne skutki dla naszego układu wzrokowego. Profilaktyczne badania wzroku u dzieci są bardzo rzadkie, często nie ma ich w ogóle. Znacie dzieci które mają tzw. leniwe oko? W waszej rodzinie występuje zez? Wasze dziecko ma problemy z nauką czytania?
Terapia wzroku prowadzona jest właśnie po to, żeby radzić sobie z takimi problemami.
TERAPIA WIDZENIA – CO TO JEST?
Treningiem całego procesu widzenia, tym właśnie jest terapia widzenia. Rozpoczyna się ją ćwicząc takie podstawowe funkcje jak lokalizacja w przestrzeni, czy ruchy oczu. W tym samym czasie poprawiamy motorykę całego ciała. Następnie skupiamy się na bardziej zaawansowanych funkcjach wzrokowych – akomodacji i widzeniu obuocznym. Pacjent podczas treningu widzenia uczy się świadomie kontrolować swoje oczy, w efekcie zmniejszamy dolegliwości i staramy się zlikwidować zaburzenia.
DLA KOGO JEST TERAPIA WIDZENIA?
W gabinetach terapii widzenia najczęściej spotkamy dzieci z:
- zezem,
- „leniwym okiem”
- po usunięciu soczewek wewnątrzgałkowych (np. w wyniku zaćmy wrodzonej)
- zaburzeniami neurologicznymi
- opóźnieniem rozwoju
Jednak ćwiczenia stosuje się coraz częściej u zupełnie zdrowych osób, zarówno dzieci jak i dorosłych.
Wielu z nas pracuje wzrokowo całymi dniami. Perfekcyjne widzenie i brak dyskomfortu spowodowanego wysiłkiem wzrokowym to bardzo cenna rzecz. Stąd terapia widzenia, która „naprawia” nasz układ wzrokowy. Pozwala widzieć wyraźniej, szybciej dostrzegać, czytać nie męcząc się.
Symptomy, które powinny nas zaniepokoić:
- problemy z koncentracją;
- problemy z czytaniem, nauką czytania;
- ciągłe zmęczenie;
- gorsze widzenie pod koniec dnia;
- bóle głowy;
- zamykanie oka, w celu poprawy ostrości widzenia;
- brzydkie pisanie;
- pieczenie/ swędzenie oczu;
- czytanie z bardzo bliskiej odległości;
- podwójne widzenie;
- suchość oczu;
KTO PROWADZI TERAPIĘ WIDZENIA?
Badaniem akomodacji, widzenia obuocznego i prowadzeniem treningu widzenia zajmują się optometryści. Choć terapia wzrokowa (VT – ang. Visual therapy) często mylona jest z ćwiczeniami ortoptycznymi, w wielu aspektach się od niej różni. Jeżeli zauważasz u siebie lub swojego dziecka któregokolwiek z ww. symptomów – KONIECZNIE UDAJ SIĘ NA OPTOMETRYCZNE BADANIE WZROKU do naszych gabinetów.
Więcej informacji o terapii widzenia znajdziesz na tej stronie.