• OPTYK KIERSZNIOWSKI

  jest firmą rodzinną działającą na rynku
  od 1985 roku.

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  dbamy o Twoje oczy

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  optyka optometria kontaktologia terapia widzenia

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  jest firmą rodzinną działającą na rynku
  od 1985 roku.

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  dbamy o Twoje oczy

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  optyka Optometria kontaktologia terapia widzenia

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  jest firmą rodzinną działającą na rynku
  od 1985 roku.

Świat optyki oszalał? Soczewki zakładasz na noc, rano zdejmujesz i widzisz dobrze.

Masz wadę wzroku? Czujesz się zależna od okularów lub soczewek kontaktowych. Wyobraź sobie, że wstajesz rano i widzisz dobrze. To możliwe dzięki ortoratologii… Tylko co to jest?

 

Krótkowzroczność, a soczewki ortokeratologiczne.

Współczesny styl życia nie jest obojętny dla Twoich oczu, a w szczególności nie jest on obojętny dla oczu dzieci. Przeczytałem wiele opracowań na podstawie badań naukowych, w których prognozowana jest epidemia krótkowzroczności – i to już za kilka lat. Dlatego istotne jest podejmowanie działań, które powstrzymują rozwój krótkowzroczności.

Metod kontroli krótkowzroczności jest wiele, ale najskuteczniejszą jest ortokeratologia. Jest to metoda nieinwazyjna i w 100% odwracalna. Polega ona na stosowaniu soczewki kontaktowej zakładanej na noc. Powoduje zmianę w kształcie przedniej powierzchni oka, dzięki czemu osoba po przespanej nocy w takiej soczewce widzi wyraźnie cały dzień bez okularów. Taki proces zmiany kształtu pozwala na znaczące zahamowanie wydłużania się gałki ocznej, czyli głównej przyczyny progresji krótkowzroczności.

Ortokorekcja jest jedną z najskuteczniejszych metod hamowania postępu krótkowzroczności u dzieci. Pozwala w ciągu dnia widzieć prawidłowo, bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. U dorosłych też można ją stosować.

 

Dobór soczewki ortokorekcyjnej.

Soczewka ortkokorekcyjna jest indywidualnie projektowana i dopasowywana przez specjalistę. Procedura wygląda podobnie u dzieci i u dorosłych. Bardzo dokładnie wykonywane jest badanie przedniego odcinka oka, badanie refrakcji oraz wykonywane są topograficzne mapy rogówki. Na podstawie tych badań, a w szczególności na podstawie topografii, zamawiana jest indywidualna soczewka ortokorekcyjna. Po okresie adaptacji do soczewek orto, po około 2-3 tygodniach uzyskujemy pełną redukcję wady wzroku. Pacjent jest pod ścisłą kontrolą specjalisty, pełne badania są powtarzane co około 3 miesiące.

Soczewki ortokorekcyjne są mniejsze niż standardowe soczewki miękkie, dlatego tez zakładanie i ściąganie tych soczewek jest łatwiejsze niż soczewek kontaktowych miękkich. Badania pokazują, że jest to metoda w pełni bezpieczna, ilość powikłań jest statystycznie zdecydowanie mniejsza niż w przypadku miękkich soczewek kontaktowych.

 

Działaj w nocy by lepiej widzieć w dzień.

Efekt dobrego widzenia u dzieci i dorosłych w dobrze dobranej soczewce kontaktowej powinien utrzymać się przynajmniej przez jeden dzień. Pacjenci z mniejszymi wadami wzroku, po dłuższym czasie użytkowania ortokorekcji niekiedy zakładają soczewki co drugą noc.

 

Kto na ORTO?

Idealnymi kandydatami do ortokorekcji są osoby młode, z postępującą krótkowzrocznością. Szybko narastająca wada wzroku u dziecka jest niezwykle niepokojąca, podobnie jak wczesne pojawienie się „minusów”. Coraz częściej spotykamy młodych ludzi, którym wada wzroku narasta o 0,75 dioptrii lub więcej w ciągu roku. Terapeutyczne działanie soczewek ortokorekcyjnych jest więc coraz częściej doceniane przez młodych ludzi i ich rodziców.

Pełne skorygowanie wady wzroku soczewkami orto osiągamy u pacjentów z krótkowzrocznością do około –5.00 dptr. oraz astygmatyzmem do około 1,5 dptr.  Jeśli pacjent ma większą krótkowzroczność – korekcja również jest możliwa, ale często proces stabilizacji i uzyskania pełnej korekcji jest  dłuższy.

Działanie ortokorekcji potwierdzone jest wieloma niezależnymi badaniami. Metoda z powodzeniem jest stosowana od lat 80. XX wieku. Mniejsza wada wzroku to wygodniejsze życie z i mniejsze ryzyko chorób oczu w przyszłości. Wielu pacjentów wybiera ortokorekcję, ponieważ nie chcą być zależnymi od okularów czy soczewek kontaktowych. Ortokorekcja jest doskonałym rozwiązaniem dla sportowców, osób pracujących w zapyleniu, zadymieniu, klimatyzacji lub przy zmianach ciśnienia (np. piloci, stewardessy, strażacy). Jest to doskonała alternatywa dla osób rozważających laserową korekcje wzroku, która może wiązać się z komplikacjami (http://www.lasikdisaster.com/  https://lasikcomplications.com/).

Zalety:

 • zdecydowane zahamowanie progresji krótkowzroczności -kontrola pogłębiającej się wady wzroku,
 • stabilna ostrość po ok 2 tygodniach,
 • znaczne obniżenie krótkowzroczności już po pierwszej nocy,
 • najbardziej efektywne przy krótkowzroczności do –5,00 dpt, cyl. –1,50 dpt, a często i więcej,
 • metoda całkowicie odwracalna, nieinwazyjna,
 • idealne również dla pacjentów z zespołem suchego oka czy brakiem komfortu w soczewkach,

 

Jak przygotować się na rozpoczęcie szkoły z soczewkami ORTO?

Jeśli Twoje dziecko ma krótkowzroczność, warto sprawdzić, czy nie da się jej korygować ortokeratologicznie. Tym bardziej, że dla wielu dzieci i ich rodziców okulary i szkoła nie wydają się być dobrym połączeniem.

Trzeba natomiast pamiętać, że od pierwszej wizyty u optometrysty, który wykona topografię rogówki do ustabilizowania się wzroku może minąć od 2 do 6 tygodni. Chcąc zapewnić dziecku komfort chodzenia do szkoły bez okularów – umów się na wizytę już dziś.

Zapraszamy do zakładki kontakt i czekamy na telefon od Ciebie. Możesz też zgłosić się przez formularz kontaktowy. W rozmowie lub w treści wiadomości wysyłanej formularzem koniecznie podaj hasło SZKOŁA-ORTO aby otrzymać rabat.

 

Jan Kierszniowski
Optometrysta
Optyk Kierszniowski Sp. z o.o.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.