Soczewki orto
Ortokeratologiczne soczewki kontaktowe – co to jest?
Ortokeratologia (ortokorekcja) to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności oraz krótkowzroczności połączonej z astygmatyzmem rogówkowym za pomocą sztywnej wysoko gazoprzepuszczalnej soczewki kontaktowej. Soczewki zakłada się wyłącznie na noc, a rano zdejmuje. Na początku robi się to codziennie, a po około 3 miesiącach wystarczy je zakładać co drugą noc. Efekt korekcji utrzymuje się w początkowym okresie kilka godzin, potem dłużej (do nawet ok. 40 godzin). Czas trwania dobrego widzenia zależy od długości okresu stosowania soczewek ortokeratologicznych, wielkości samej wady oraz indywidualnej podatności tkanki rogówki na odkształcenie. Cały proces kształtowania rogówki odbywa się w czasie snu. Metoda ta polega na modelowaniu kształtu rogówki, by w efekcie zapewnić dobre widzenie w ciągu dnia bez użycia dodatkowych metod korekcji wady wzroku. Proces ortokorekcji jest całkowicie odwracalny i bezpieczny dla pacjenta. Po zaprzestaniu stosowania soczewek kształt rogówki powraca do pierwotnej postaci.
Proces doboru soczewek ortokorekcyjnych rozpoczyna się badaniem kwalifikacyjnym, które obejmuje:
- badanie refrakcji (wady wzroku);
- topografia rogówki;
- keratometrię;
- badanie w lampie szczelinowej;
- badanie ostrości wzroku;
Na podstawie powyższych badań, przede wszystkim topografii rogówki, projektowana jest indywidualna soczewka ortokeratologiczna. Warto wiedzieć, że zastosowanie orto soczewek wymaga dużej dyscypliny u pacjenta. Należy pamiętać o wizytach kontrolnych, odpowiedniej pielęgnacji soczewek oraz regularnym ich stosowaniu. W przeciwnym wypadku efekty ortokorekcji mogą być niezadowalające.
Nasza firma proponuje pacjentom dopasowanie soczewek ortokeratologicznych w pakiecie, na który składa się wizyta kwalifikacyjna, dopasowanie soczewek, badania topografii rogówki, pięć wizyt kontrolnych oraz para soczewek kontaktowych przeznaczonych do użytku przez rok.
Dla kogo jest ortokorekcja?
Ortokorekcja została stworzona z myślą o pacjentach, którzy ze względu na wykonywany zawód lub hobby nie mogli stosować okularów korekcyjnych ani soczewek kontaktowych.
Ortokorekcja jest doskonałym rozwiązaniem dla:
- sportowców;
- osób pracujących w zapyleniu, zadymieniu lub klimatyzacji;
- pracującym w warunkach zmieniającego się ciśnienia (np. piloci, stewardessy, strażacy);
- osób poszukujących alternatywy dla laserowej korekcji wzroku, która jak wiadomo niesie ze sobą ryzyko komplikacjami;
- dzieci z krótkowzrocznością;
Ortokorekcja a kontrola krótkowzroczności
Ortokorkecja stosowana jest w celu zatrzymania lub spowolnienia procesu rozwijania się krótkowzroczności u dzieci i młodzieży. Krótkowzroczność staje się problemem cywilizacyjnym.
Czy spowolnienie lub zatrzymanie narastania krótkowzroczności jest możliwe?
TAK! U większości pacjentów, w szczególności dzieci i młodzieży jest to możliwe. Kontrola krótkowzroczności daje efekty, ponieważ spowalnia narastanie wady nawet do 90%.
Epidemia krótkowzroczności.
Odsetek osób krótkowzrocznych na świecie bardzo szybko rośnie. W Stanach Zjednoczonych krótkowzroczność wzrosła o 66% w ciągu trzydziestu lat tak, że obecnie 42% osób w wieku 12-54 boryka się z tym problemem. Ta wada wzroku stała się globalną kwestią o ogromnym znaczeniu. Trzeba pamiętać, że wysoka krótkowzroczność może prowadzić do bardzo poważnych chorób oczu np. odwarstwienie siatkówki.
Tempo rozwoju krótkowzroczności u dziecka zależy od działań rodziców.
Badania pokazują, że istnieją metody spowalniania i zapobiegania progresji krótkowzroczności, ale są one najbardziej skuteczne u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Działania powinny być tak zaplanowane, aby zapobiec rozwojowi wady.
W procesie kontroli krótkowzroczności najważniejsze są:
- regularne wizyty kontrolne i zapewnienie pełnej korekcji wady wzroku;
- wprowadzenie korekcji w momencie wykrycia;
- wprowadzenie metod kontroli krótkowzroczności w momencie, gdy progresja wady wzroku wynosi 0,50-0,75 dioptrii rocznie;
Do jednej z najskuteczniejszych metod kontroli krótkowzroczności należy ortokorekcja. Stosowane są również inne metody tj. multifokalne soczewki kontaktowe oraz metody farmakologiczne. My pomożemy znaleźć najlepsze dla Twojego dziecka!