Przesiewowe badania wzroku u dzieci. Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Czy może odziedziczyć wadę wzroku po rodzicach? W jaki sposób mogę mu pomóc jeśli ma problemy w szkole? Przedstawiamy Państwu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez rodziców w gabinecie podczas przesiewowego badania wzroku (FAQ).

 

1. Czy moje pięcioletnie dziecko może mieć wadę wzroku jeśli nie widzi napisów na pasku telewizora z odległości, z której ja widzę bez problemu?

 

Gałka oczna dziecka jest mniejsza niż gałka oczna osoby dorosłej. To może powodować, że dziecko będzie widziało mniej wyraźnie. Być może wynika to z wady wzroku, która jest normą na danym poziomie rozwoju i nie wymaga żadnej interwencji, a także z wady, która powoduje zaburzenia w prawidłowym rozwoju i wymaga natychmiastowego działania. Po przeprowadzeniu testów ostrości widzenia podczas przesiewowego badania wzroku specjalista oceni stan dziecka i zaleci właściwe postępowanie.

 

2. Moje dziesięcioletnie dziecko widzi wszystko bardzo wyraźnie, widzi nawet litery, których ja nie jestem w stanie odczytać. Jednak ma spore problemy w szkole, nie chce się uczyć i często pociera swoje oczy.

 

To, że ostrość widzenia dziecka jest zadowalająca, nie oznacza, że układ wzrokowy pracuje prawidłowo. Dziecko może mieć problemy z widzeniem obuocznym, akomodacją lub nieskorygowaną nadwzrocznością, której kompensowanie powoduje nadmierny wysiłek. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się na przesiewowe badanie wzroku.

 

3. Moje ośmioletnie dziecko nie sprawia mi żadnych problemów. W szkole uczy się tak, jak wszystkie dzieci, chętnie ćwiczy na zajęciach sportowych. W rodzinie nikt nigdy nie skarżył się na żadne problemy wzrokowe. Czy jest sens przeprowadzenia przesiewowego badania wzroku u dziecka?

 

Jak najbardziej. Nasz mózg często przyzwyczaja się do niewyraźnego widzenia i wydaje się nam, że właśnie tak wygląda świat, że każdy tak widzi. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że można widzieć lepiej. Często, gdy jedno oko widzi bardzo źle, a drugie bardzo dobrze, nie mamy pojęcia, że coś jest nie tak, bo patrzymy zawsze obuocznie. Wszelkie nieprawidłowości w widzeniu, nawet takie, które nie są przez nas zauważane zostaną wykryte na przesiewowym badaniu wzroku.

 

4. Moja dwunastoletnia córka bardzo dobrze się uczy i chętnie ćwiczy na zajęciach sportowych. Jednak w rodzinie występowały duże wady wzroku. Czy jest możliwe, że moje dziecko je odziedziczy? Czy powinnam kontrolować wzrok córki czy nie panikować i poczekać na ewentualne pierwsze objawy pogorszenia widzenia? W końcu córka jest już duża i sama zgłosi, że coś jest nie tak.

 

Dzieci, które są genetycznie obciążone występowaniem dużych wad wzroku powinny w szczególności być pod kontrolą specjalisty i nie ma to nic wspólnego z panikowaniem. Wiele wad wzroku nie powoduje odczuwalnego dyskomfortu i pogorszenia wyników w nauce. W dzisiejszych czasach zaburzenia widzenia są problemem cywilizacyjnym, a osoby obciążone genetycznie są na nie podwójnie narażone.

5. Moje dziecko nie skarży się na widzenie, dobrze się uczy, a w rodzinie nikt nigdy nie nosił okularów. Jednak bardzo unika aktywności na zajęciach sportowych, jest niezdarne, nie umie jeździć na rowerze. Czy może to wynikać z istniejącej wady wzroku?

 

Zaburzenia motoryki ciała mogą być przyczyną zaburzeń widzenia lub je spowodować. Wszystkie mięśnie w ciele człowieka są ze sobą ścisłe powiązane i jakiekolwiek zaburzenia w nich mogą powodować zaburzenia w pracy innych mięśni, np. okoruchowych. W takiej sytuacji warto wybrać się na badanie wzroku i być może rozpocząć trening wzrokowo-motoryczny.

 

6. Moje dziecko 3 letnie dziecko często przy oglądaniu bajek, przy zabawie z bliska przekręca głowę. Czy to normalny objaw? Żadne z rodziców nie ma wady wzroku.

 

Takie objawy mogą świadczyć o występowaniu wady wzroku, może niedowidowidzenie. Pomimo, iż wśród najbliższych nie występują żadne problemy wzrokowe, dziecko należy jak najszybciej zbadać. Warto rozpocząć od przesiewowego badania wzroku, które pokaże, czy jakiekolwiek funkcje wzrokowe są zaburzone.

 

7. Moje dziecko ma 7 lat na telefon patrzy z bardzo małej odległości. Czasami zamyka oko. Z daleka widzi dobrze, na nic nie narzeka. Czy to jest niepokojące?

 

Dziecko w wieku 7 lat, wciąż nie powinno korzystać z telefonu komórkowego jako formy rozrywki. Patrzenie na telefon z bardzo małej odległości może świadczyć o zaburzeniach widzenia obuocznego. Dziecku należy wykonać optometryczne badanie wzroku.

 

Jeżeli zaobserwowaliście u swoich dziecka powyższe lub inne niepokojące objawy – zachęcamy do kontaktu z naszymi optometrystami w wiadomościach prywatnych na profilu Facebook na profilu Optyk Kierszniowski Junior oraz mailowo na adres: info@optyk-kierszniowski.pl

 


         


Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.