• OPTYK KIERSZNIOWSKI

  jest firmą rodzinną działającą na rynku
  od 1985 roku.

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  dbamy o Twoje oczy

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  optyka optometria kontaktologia terapia widzenia

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  jest firmą rodzinną działającą na rynku
  od 1985 roku.

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  dbamy o Twoje oczy

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  optyka Optometria kontaktologia terapia widzenia

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  jest firmą rodzinną działającą na rynku
  od 1985 roku.

Przeciwsłoneczne okulary korekcyjne – 4 rzeczy, które trzeba wiedzieć

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją są świetnym rozwiązaniem dla każdej osoby z wadą wzroku, którą na codzień koryguje ją za pomocą okularów. Chociaż to rozwiązanie dostępne jest już na rynku od wielu lat, zdecydowana większość pacjentów na pytanie czy używa okularów przeciwsłonecznych odpowiada: „Nie, bo nic w nich nie widzę”. Wiele osób nie ma pojęcia, że korekcję wady refrakcji można połączyć z przeciwsłoneczną ochroną oczu.

1. Kiedy warto używać okularów przeciwsłonecznych z korekcją?

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją wady refrakcji są przydatne praktycznie dla każdej osoby używającej okularów korekcyjnych. Przydadzą się zarówno w sezonie letnim jak i zimowym, w samochodzie, na plaży oraz na spacerze. Nie trzeba rezygnować z dobrego widzenia, gdyż nasze korekcyjne szkła są zabarwione na wybrany przez nas wcześniej odcień i wprawiane w wybraną oprawę. Widzimy dobrze, nie razi nas słońce i prawidłowo chornimy oczy i skórę wokół oczu przed promieniowaniem UV

2. Okulary przeciwsłoneczne z korekcją a skompliowane wady wzroku.

W większości przypadków, duża wartość wady refrakcji nie jest przeszkodą do zakupu okularów korekcyjncyh przeciwsłonecznych. Barwione szkła tak samo jak te bezbarwne są dostępne w wysokich indeksach, czyli jest możliwość zmniejszenia ich grubości. Użytkowanie okularów progresywnych także nie jest żadną barierą – istnieje możliwość zabarwienia nawet szkieł progresywnych. Oznacza to, że ich użytkownik nie ma najmniejszego problemu przy codziennym funkcjonowaniu w nich – może bez problemu poczytać książkę na plaży, przeczytać menu w ogródku restauracji oraz prowadzić samochód widząc wyraźnie drogę oraz deskę rozdzielczą samochodu bez uczucia rażenia słońca w oczy.

3. Czy barwione szkła korekcyjne to jedyne rozwiązanie?

Zakup barwionych szkieł korekcyjnych nie jest jedynym rozwiązaniem dla osoby, która chce połączyć ochronę przeciwsłoneczną z korekcją wady wzroku. Istanieje również możliwość zakupu szkieł fotochormowych, coraz częściej nazywanych światłoczułymi. Są dwa rodaje takich szkieł: fotochrom, który reaguje na promieniowanie UV oraz ten, który reaguje na światło. W tych pierwszych, szkła w każdym pomieszczeniu są bezbarwne, zabarwiają się na ciemny kolor na zewnątrz. Jednak stopnień przyciemnienia tych szkieł zależy od natężenia promieniowania UV. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że szyba w samochodzie blokuje promieniowanie UV, a więc ten rodzaj szkieł nie sprawdzi się u osób, które potrzebują ochorny przeciwsłonecznej prowadząc samochód. Za to drugi rodzaj szkieł fotochormowych reaguje na światło – nie potrzebuje więc promieni UV, żeby szkła zaczęły się zabarwiać. Świetnie sprawdzi się w samochodzie – jak tylko zacznie razić nas słońce powłoka zaczyna reagować i szkła się zabarwiają. Jednak taki fotochrom może zacząć reagować także w pomieszczeniu jeśli przez szybę będzie wpadać wystarczająca do tego ilość światła – nasze szkła po prostu zaczną się zabarwiać, co nie zawsze i nie dla wszystkich może być porządanym efektem w tej sytuacji. Aby połączyć korekcję wady wzroku z ochorną przeciwsłoneczna można zdecydować się także na wybór oprawy z dopasowaną dodatkową nakładką przeciwsłoneczną mocowaną za pomocą magnesu. Rozwiązania te wyglądają bardzo estetycznie, jednak zawsze jesteśmy ograniczeni w wyborze pomiędzy tymi modelami, które taką nakładkę posiadają a jest ich zdecydowanie mniej niż tych bez nakładek.

4. Czy są jakieś ograniczenia, czy do dowolnej oprawy przeciwsłonecznej można zamontować barwione szkła korekcyjne?

W przypadku barwionych szkieł korekcyjncyh obowiązują nas podobne ograniczenia do tych stosowanych w zwykłych okularach. Po pierwsze musi być to oprawa przeznaczona do montażu. Oznacza to, że nie jest możliwy montaż barwionych szkieł do dowolnych opraw zakupionych na bazarze czy w internecie. Tak samo jak optyk nie osadzi szkieł w gotowych okularach zakupioncyh w aptece – takie oprawy są po prostu jednorazowe i nie ma możliwości ponownego ich obrabiania. Rodzaj oprawy dobiera się wspólnie z optykiem i najlepiej przed tym wyborem znać już w przybliżeniu wartości korekcyjne. Barwione szkła tak jak te bezbarwne są produkowane w określonych średnicach i po określeniu parametrów rozstawu optyk pomoże wybrać optymalne rozwiązanie. Istanieje możliwość także zamawiania bardzo dużych średnic szkieł oraz szkieł o różnym stopniu zaokrąglenia, takich jakie występują w sportowych okularach. Jest to jednak już bardzo indywidualna oferta, w tym celu warto od samego początku przedstawić optykowi nasze oczekiwania i możliwości, aby uzyskać najbardziej pożądany przez nas efekt.

W dzisiejszych czasach niezależnie od rodzaju wady wzroku czy jej wielkości każdy może nosić okulary przeciwsłoneczne. Dostępna jest też szeroka gama rozwiązań okularów korekcyjnych do uprawiania sportów. Zamiast męczyć się w słoneczne letnie dni, już dziś udajcie się do dobrego salonu optycznego po przeciwsłoneczne okulary korekcyjne.

 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.