Personalizowanie okulary progresywne – nowy wymiar widzenia po 45. roku życia

Okulary progresywne w Polsce dostępne już prawie 40 lat

Okulary progresywne dla osób z wadą wzroku już od wielu lat nie są nowością. To świetne rozwiązanie, aby zapewnić sobie komfort widzenia na każdą odległość, każdego dnia, bez konieczności ciągłej zmiany okularów.

Okulary „szyte” na miarę ?

 

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że soczewki okularowe progresywne stają się coraz bardziej wygodne i lepiej dopasowane do potrzeb aktywnego użytkownika okularów. Producenci starają się nadążać za rosnącymi wymaganiami wzrokowymi klientów poprzez wprowadzanie soczewek okularowych o konstrukcji indywidualizowanej, dopasowanej do potrzeb danego pacjenta. Personalizacja soczewek okularowych progresywnych odbywa się w dwóch obszarach – poprzez dobór szkieł progresywnych w oparciu o parametry anatomiczne pacjenta oraz parametry oprawy oraz poprzez dopasowanie konstrukcji do stylu życia klienta i ważnych dla niego aktywności. W końcu każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, rodzaj pracy czy hobby. Różnią się też nasze oczekiwanie w zakresie jakości widzenia. Inne czynności w ciągu dnia wykonuje geodeta, inne chirurg, a jeszcze inne mechanik samochodowy, a przecież niezależnie od zawodu każdy chciałby założyć swoje okulary i czuć się w nich komfortowo. Dziś jest to możliwe, gdyż spersonalizowana konstrukcja okularów progresywnych dobierana jest w oparciu o wnikliwy wywiad dotyczący charakteru pracy i czynności codziennie wykonywanych przez pacjenta. Istotne są tu nawet takie kwestie jak kierunki w które pacjent patrzy.  Przecież praca przy komputerze dziś może odbywać się zarówno z laptopem jak i przed trzema trzydziestocalowymi ekranami. Lekarz na przykład musi widzieć pacjenta, komputer, dokumenty ale i ekran monitora aparatu USG.

Dopasowanie szkieł i oprawy do anatomii pacjenta kluczem do sukcesu

 

Nie można również zapominać o  parametrach anatomicznych pacjenta. Podstawowymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę w każdych okularach są odległość źrenic i wysokość montażu. W indywidualnych soczewkach progresywnych weźmiemy pod uwagę zaawansowane parametry takie jak kąt krzywizny oprawy (czy jest bardziej zaokrąglana, przylegająca do twarzy czy front oprawy jest nieco bardziej prosty), kąt pantoskopowy (określa układ danej oprawki względnym twarzy) oraz odległość wierzchołkową (odległość soczewki od wierzchołka rogówki). Im więc pacjent ma większe wartości korekcyjne tym bardziej istotne staje się kalkulowanie soczewki progresywnej pacjenta pod wyżej wymienione parametry. Dokładność takich pomiarów zapewniają nam pomiary wykonane poprzez urządzenie VisuReal Master.

Indywiduwidualizowane szkła – korzyści dla użytkownika

 

O cechach i zaletach indywidualnie projektowanych okularów progresywnych można mówić godzinami, ale warto zapytać jakie niosą one korzyści dla pacjenta.

Przede wszystkim poprawiają nasz komfort widzenia, zapewniają płynną zmianę ostrości na bliskie i dalekie odległości bez zbędnych ruchów głowy, gwarantują zoptymalizowane pole widzenia na odległości pośrednie np. podczas pracy z urządzeniami cyfrowymi, lepsze odwzorowanie obrazu i łatwą adaptację do nowych okularów.

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.