Optometrysta jako zawód medyczny. Co oznaczają przepisy nowej ustawy?

Optyka, czyli dziedzina zajmująca się badaniem wzroku i jego korekcją, odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym społeczeństwie, gdzie coraz większą wagę przywiązuje się do dbałości o zdrowie i jakość widzenia. My, optometryści, w procesie dbania o zdrowie oczu odgrywamy istotną rolę, jednakże dopiero niedawno nasz status zawodowy został uznany za pełnoprawny w kontekście medycznym. Wszystko to za sprawą Ustawy o niektórych zawodach medycznych, przyjętej 17 sierpnia 2023 roku, która weszła w życie 26 marca br., nadając optometryście oficjalne uznanie jako zawód medyczny. Co to oznacza dla nas, pracujących w zawodzie, a przede wszystkim jakie korzyści przynosi pacjentom?

 

Korzyści dla pacjentów

 

Dzięki nowym przepisom pacjenci będą mieli pewność, że w gabinecie optometrycznym  przyjmuje specjalista dysponujący odpowiednią wiedzą i doświadczeniem do badania wzroku, diagnostyki widzenia obuocznego, doboru soczewek kontaktowych, w tym również soczewek specjalistycznych (na przykład do stożka rogówki), korygowania wad wzroku, rehabilitacji widzenia, doboru pomocy dla osób słabo widzących a także diagnozowania chorób oczu i współpracy z lekarzem okulistą. Obecnie jesteśmy uznawani są za specjalistów medycznych, mogących oferować większy zakres usług związanych z opieką nad zdrowiem oczu. Dla pacjentów to oznacza szerszy dostęp do kompleksowej opieki okulistycznej bez konieczności wizyty u lekarza okulisty. Nowa regulacja oznacza także, że powstanie publiczny centralny rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego, co pozwoli pacjentowi weryfikować dane dotyczące wykształcenia lub kwalifikacji osoby pracującej w zawodzie optometrysty. Ustawa prowadzi także do zwiększenia zawodowego prestiżu optometrysty oraz wzrostu rozpoznawalności na rynku pracy.

 

Co zyskują optometryści?

 

Zmiana statusu optometrysty na zawód medyczny przynosi korzyści przede wszystkim samej branży. Teraz, kiedy nasza rola została oficjalnie uznana, możemy kontynuować swój rozwój zawodowy i zdobywać specjalistyczne kwalifikacje, aby móc jeszcze lepiej sprostać potrzebom naszych pacjentów. Ponadto, jako pełnoprawni członkowie zespołu medycznego, możemy teraz lepiej współpracować z innymi specjalistami, co przekłada się na kompleksową opiekę zdrowotną dla pacjentów. Aby utrzymać wysoki standard opieki nad pacjentami z problemami ze wzrokiem, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego nadzoru i regulacji wobec zawodów optometrysty i ortoptysty. Wspomniana ustawa wprowadziła szereg wymogów dotyczących wykształcenia, szkoleń oraz certyfikacji, które musimy spełniać, aby praktykować jako zawód medyczny. Osoba pracująca w zawodzie musi legitymować się tytułem zawodowego magistra lub magistra inżyniera w zakresie optometrii lub – w przypadku edukacji rozpoczętej przed dniem wejścia w życie ustawy, posiadać tytuł zawodowy co najmniej licencjata albo inżyniera lub ukończyć studia podyplomowe w zakresie optometrii. Dzięki tej decyzji legislacyjnej jeszcze bardziej wzrośnie zaufanie do zawodu, a z rynku znikną słabo wykształcone osoby, które wykonywały zawód po odbyciu zaledwie kilkutygodniowych kursów.

 

Pozytywne aspekty dla systemu opieki zdrowotnej

 

Uznanie optometrystów za zawód medyczny może także przyczynić się do zmniejszenia obciążenia systemu opieki zdrowotnej. Dzięki temu, że jako optometryści możemy teraz zajmować się pewnymi schorzeniami oczu i wykonywać pewne procedury diagnostyczne, możemy w sposób widoczny odciążyć lekarzy okulistów pozwalając im skupić się na leczeniu chorób i przypadkach, wymagających interwencji chirurgicznej. Wpisanie na listę zawodów medycznych usuwa także formalne bariery i otwiera w przyszłości drogę do wystawiania przez nas recept refundowanych na okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe, pomoce wzrokowe dla osób słabowidzących, a także skierowań na zabiegi okulistyczne. Optometryści mogą teraz być specjalistami pierwszego kontaktu dla dolegliwości wzrokowych, mogą oferować szerszy zakres usług. Pacjenci mają łatwiejszy dostęp do kompleksowej opieki, a cała branża może rozwijać się w sposób bardziej zintegrowany i efektywny.

 

 

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.