Okulary słoneczne z korekcją – 4 rzeczy, które trzeba wiedzieć

Okulary słoneczne z korekcją - 4 rzeczy, które trzeba wiedzieć

Okulary słoneczne z korekcją są świetnym rozwiązaniem dla każdej osoby z wadą wzroku, którą na co dzień koryguje ją za pomocą okularów. To rozwiązanie dostępne od wielu lat. Mimo to zdecydowana większość pacjentów na pytanie czy używa okularów przeciwsłonecznych odpowiada: „Nie, bo nic w nich nie widzę”. Wiele osób nie wie, że korekcję wady wzroku można połączyć z przeciwsłoneczną ochroną oczu.

 

Kiedy warto używać okularów słonecznych z korekcją?

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją wady refrakcji są przydatne praktycznie dla każdej osoby używającej okularów korekcyjnych. Przydadzą się zarówno w sezonie letnim jak i zimowym, w samochodzie, na plaży oraz na spacerze. Nie musisz rezygnować z dobrego widzenia, gdyż szkła korekcyjne można zabarwić na wybrany przez wcześniej odcień i wprawić w wybraną oprawę. Widzimy dobrze, nie razi nas słońce i prawidłowo chronimy oczy i skórę wokół oczu przed promieniowaniem UV

 

Okulary słoneczne z korekcją, a a skompilowane wady wzroku.

W większości przypadków, duża wartość wady refrakcji nie jest przeszkodą do zakupu okularów korekcyjnych przeciwsłonecznych. Barwione szkła tak samo jak te bezbarwne są dostępne w wysokich indeksach, czyli jest możliwość zmniejszenia ich grubości. Użytkowanie okularów progresywnych także nie jest żadną barierą – istnieje możliwość zabarwienia nawet szkieł progresywnych. Oznacza to, że ich użytkownik nie ma najmniejszego problemu przy codziennym funkcjonowaniu w nich. Może bez problemu przeczytać książkę na plaży, menu w ogródku restauracji oraz prowadzić samochód widząc wyraźnie drogę oraz deskę rozdzielczą samochodu bez uczucia rażenia słońca w oczy.

 

Czy barwione szkła korekcyjne to jedyne rozwiązanie?

Zakup barwionych szkieł korekcyjnych nie jest jedynym rozwiązaniem dla osoby, która chce połączyć ochronę przeciwsłoneczną z korekcją wady wzroku. Istnieje również możliwość zakupu szkieł fotochormowych, zwanych światłoczułymi. Są dwa rodzaje takich szkieł: fotochrom, który reaguje na promieniowanie UV oraz ten, który reaguje na światło. W tych pierwszych, szkła w każdym pomieszczeniu są bezbarwne, zabarwiają się na ciemny kolor na zewnątrz. Jednak stopnień przyciemnienia tych szkieł zależy od natężenia promieniowania UV. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że np. szyba w samochodzie blokuje promieniowanie UV. Ten rodzaj szkieł nie sprawdzi się u osób, które potrzebują ochrony przeciwsłonecznej prowadząc samochód.

Drugi rodzaj szkieł fotochormowych reaguje na światło – nie potrzebuje więc promieni UV, żeby szkła zaczęły się zabarwiać. Świetnie sprawdzi się w samochodzie – jak tylko zacznie razić nas słońce powłoka zaczyna reagować i szkła się zabarwiają. Jednak taki fotochrom może zacząć reagować także w pomieszczeniu jeśli przez szybę będzie wpadać wystarczająca do tego ilość światła. Nasze szkła po prostu zaczną się zabarwiać, co nie zawsze i nie dla wszystkich może być pożądanym efektem w tej sytuacji.

Aby połączyć korekcję wady wzroku z ochroną przeciwsłoneczna można zdecydować się także na wybór oprawy z dopasowaną dodatkową nakładką przeciwsłoneczną mocowaną za pomocą magnesu. Rozwiązania te wyglądają bardzo estetycznie, jednak zawsze jesteśmy ograniczeni w wyborze pomiędzy tymi modelami, które taką nakładkę posiadają. Tych jest  zdecydowanie mniej niż tych bez nakładek.

 

Czy są jakieś ograniczenia, czy do dowolnej oprawy przeciwsłonecznej można zamontować barwione szkła korekcyjne?

W przypadku barwionych szkieł korekcyjnych obowiązują nas podobne ograniczenia do tych stosowanych w zwykłych okularach. Po pierwsze musi być to oprawa przeznaczona do montażu. Oznacza to, że nie jest możliwy montaż barwionych szkieł do dowolnych opraw zakupionych na bazarze czy w internecie. Tak samo jak optyk nie osadzi szkieł w gotowych okularach zakupionych w aptece. Takie oprawy są po prostu jednorazowe i nie ma możliwości ponownego ich obrabiania. Rodzaj oprawy dobiera się wspólnie z optykiem i najlepiej przed tym wyborem znać już w przybliżeniu wartości korekcyjne. Barwione szkła tak jak te bezbarwne są produkowane w określonych średnicach i po określeniu parametrów rozstawu. Optyk pomoże wybrać optymalne rozwiązanie. Istnieje możliwość także zamawiania bardzo dużych średnic szkieł oraz szkieł o różnym stopniu zaokrąglenia, takich jakie występują w sportowych okularach. Jest to jednak już bardzo indywidualna oferta. W tym celu warto od samego początku przedstawić optykowi nasze oczekiwania i możliwości, aby uzyskać najbardziej pożądany przez nas efekt.

W dzisiejszych czasach niezależnie od rodzaju wady wzroku czy jej wielkości każdy może nosić okulary przeciwsłoneczne. Dostępna jest też szeroka gama rozwiązań okularów korekcyjnych do uprawiania sportów. Zamiast męczyć się w słoneczne letnie dni, już dziś udajcie się do dobrego salonu optycznego po okulary słoneczne z korekcją.

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.