Okulary z polaryzacją, okulary polaryzacyjne czyli dobre okulary przeciwsłoneczne

Okulary z polaryzacją, okulary polaryzacyjne

Polaryzacja czym jest?

Okulary słoneczne z polaryzacją – każdy kierowca chce je mieć. Warto zrozumieć dokładnie na czym polega działanie soczewek okularowych z filtrem polaryzacyjnym.

Ciężko jest wyjaśnić w prosty sposób, nie używając trudnych formułek naukowych, niektóre zjawiska fizyczne, w tym polaryzację. Dlatego dla uproszczenia przyjmijmy, że światło odbija się w zasadzie od każdej powierzchni pod różnych kątami. Od niektórych jednak odbija się w w sposób bardziej uporządkowany – w jednym kierunku. Wspomniane powierzchnie, to powierzchnie „gładkie – wypolerowane” takie szyba, mokry asfalt, śnieg czy tafla wody. Światło odbite od gładkich powierzchni jest najbardziej kłopotliwe dla naszego oka, to ono nas razi.

Filtry polaryzacyjne, które stosowane są w okularach przeciwsłonecznych mają tą niezwykła właściwość, że potrafią wyciąć, wygasić to właśnie najbardziej uciążliwe, rażące nas światło. Dzięki temu widziany przez soczewkę polaryzacyjną obraz jest wyraźny. Obraz, jaki widzimy przez soczewki z polaryzacją jest bardziej ostry i barwny, niż widziany „gołym” okiem. Wszystko staje się bardziej nasycone, a kolory bardziej jaskrawe. Nosząc okulary z polaryzacją zauważymy, że niebo jest bardziej niebieskie, a trawa bardziej soczysta, zielona.

Dla kogo okulary polaryzacyjne?

Okulary polaryzacyjne w zasadzie przydadzą się każdemu z nas na słoneczne dni. Dostępne są również dla osób z korekcją wzroku. Doskonale sprawdzają się w następujących sytuacjach:

  • podczas prowadzenia samochodu (zatrzymają najbardziej rażące nas światło odbite od powierzchni drogi)
  • na śniegu, podczas jazdy na nartach, jak i zwykłego spaceru – należy jednak uważać, ponieważ w tego typu okularach nie odróżnimy śniegu od lodu
  • wędkarze i osoby nad jeziorem (możliwą zaglądniecie w głąb wody i spowodują że odbite światło nie będzie nas razić)– minimalizuje refleksy wodne;
  • dla osób z wadami wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm), które chcą komfortowo widzieć w ostrym świetle
  • dla wszystkich tych którzy przebywającą na słońcu chcą widzieć komfortowo i być zabezpieczonym przed szkodliwym promieniowaniem UV (szkła polaryzacyjne zwykle mają dodatkowo filtr promieni UV)

 

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.