Okulary dla dzieci

Wady wzroku to jedne z najczęściej występujących problemów u młodego pokolenia. Badania pokazują, że problem ze wzrokiem u dzieci nasiliła pandemia. W tym czasie bowiem spędzaliśmy przed ekranami znacznie więcej czasu niż dotychczas. Powszechnie występujące schorzenia pojawiła się krótkowzroczność, problemy z widzeniem obuocznym, a także cyfrowe zmęczenie wzroku. Dlatego tak ważna jest profilaktyka wzroku i udział rodziców w dbaniu o wzrok najmłodszych. Niestety w szkołach brakuje systemowej opieki na poziomie profilaktyki i prewencji, dlatego o wzrok naszych dzieci dba lekarz rodzinny, a pośrednio oczywiście rodzice. Wśród dzieci i młodzieży, już od dłuższego czasu, daje się zauważyć zmianę stosunku do rówieśników noszących okulary. Dzisiaj nie są już one stygmatyzowane, a wprost przeciwnie – okulary stanowią wyróżnik, oryginalny element ubioru i tożsamości. W pewnym stopniu przyczyniły się do tego bohaterowie z bajek i filmów dla dzieci, które stanowią wzorzec dla młodego pokolenia.

 

Okrągłe oprawki Harrego Pottera

 

Trudno wyobrazić sobie Harrego Pottera bez charakterystycznych okularów. Zostały one zaprojektowane specjalnie przez Williama Luffa, który projektował okulary dla wielu znanych brytyjskich filmów. J. K Rowling utrzymuje, że wyposażyła głównego bohatera powieści w okulary, gdyż sama nosiła je jako dziecko i chciała, aby Harry je również nosił.

Okulary bohatera wszech czasów, oprócz tego, że pozwalają mu lepiej widzieć, są także jednym z elementów czarodziejskiej symboliki. Dość często ulegają zniszczeniu, a naprawia je Hermiona, która z kolei jako najmądrzejsza, o największej wiedzy nie zostaje w ten atrybut wyposażona. To dodatkowo wzmacnia postać Harrego Pottera jako osoby błyskotliwej i niezależnej, a przede wszystkim inspirującej dla czytelników powieści.

 

Bohaterowie naszych dzieci noszą okulary

 

Harry Potter nie jest jedynym postacią noszącą okulary. W niektórych wersjach i produkcjach animowanych Disneya Myszka Miki także je nosiła, podobnie jak Kaczor Donald, czy królewna Śnieżka. Z okularami nie rozstawała się Velma Dinkley, bohaterka serii animowanych „Scooby-Doo”, najmądrzejsza i najsprytniejsza członkini Tajemniczej Spółki, która dzięki swojemu genialnemu umysłowi i ogromnej wiedzy skutecznie rozwiązywała zagadki. W wielu filmach i animacjach okulary nosi także Clark Kent, aby ukryć swoją tożsamość Supermana. I chociaż ten pochodzący z Tryptonu bohater może poszczycić się nadludzkim wzrokiem, to na co dzień chował swoje umiejętności za postacią Clarka Kenta, niepozornego reportera opisującego przygody Supermana.

 

Jak wybrać okulary dla dziecka

 

Producenci okularów dostrzegają trend dziecięcej i młodzieżowej fascynacji bohaterami z wielkiego ekranu i stale uzupełniają swoją ofertę opraw dla dzieci. Zanim jednak je wybierzemy, wzrok naszego dziecka powinien sprawdzić specjalista. W tym celu warto udać się do gabinetu optometrycznego gdzie optometryści wykonają badanie wzroku, a następnie doradzą najlepsze rozwiązanie, dopasowane indywidualnie do potrzeb dziecka. W salonach optycznych można znaleźć wiele opraw okularowych renomowanych firm, które produkują oprawki specjalnie dla dzieci. Są to między innymi Nano Vista, Lookkino, Hello Kitty, Disney, Cars, Fisher Price, Guess czy Ray-Ban. Dziecku można dobrać również okulary sportowe dedykowane do różnego rodzaju aktywności jak: piłka nożna, koszykówka, pływanie czy sporty walki.

 

Chociaż jesteśmy w środku wakacyjnej przerwy, to warto już dzisiaj pomyśleć o zbliżającym się roku szkolnym i skontrolować wzrok naszych dzieci lub zaopatrzyć nasze pociechy w nowe oprawki. W naszych salonach można kupić okulary marki Harry Potter, włącznie z oryginalnym modelem z filmu, a także Minionki, Frozen, Księżniczka Disney’a, Superman, Batman, Star Wars i – co dzisiaj szczególnie istotne – Barbie.

 

 

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.