Okulary biurowe pomocą dla oczu w czasie pandemii
Rok 2020 pozostawił nas w zupełnie innej rzeczywistości. Ciągłe zmiany, rozwój technologiczny, nowe odkrycia naukowe sprawiały, że każdy z nas czuł się panem swojego losu. Człowiekiem wolnym i niezależnym. Na przestrzeni zaledwie kilku dni wszystko się zmieniło. Okazało się, że globalnie występująca pandemia zatrzymała pędzący świat i każdy z nas musiał na nowo zdefiniować swoje życie, obowiązki zawodowe oraz rodzinne. Zmiany w trybie życia i pracy sprawiły, że pojawiły się też nowe potrzeby i wyzwania. Zaistniałe zmiany, takie jak np. praca zdalna spowodowała, że wielu z nas ma zupełnie nowe i inne potrzeby wzrokowe.
ZDALNA PRACA I NAUKA, A WPŁYW NA WZROK.
Niewielu z nas sądziło, że przejście do zdalnego trybu pracy będzie trwało długo. Okazało się jednak, że spora część pracodawców korzysta z tej formy już od ponad roku. Przyzwyczailiśmy się do nowej rzeczywistości.
Mając codziennie kontakt z pacjentami, zauważam, że ta zmiana często jest bardzo pozytywnie odbierana przez pracowników. Nie mniej jednak stawia ona nasz układ wzrokowy w zupełnie innej rzeczywistości. Zamknięcie w domach, przeniesienie spotkań służbowych do formy „online” czy ograniczania w podróżach sprawiły, że znacząco zmieniły się odległości na które patrzymy. Podobna sytuacja dotyczy dzieci, młodzieży i studentów.
Nasze układy wzrokowe nie są przystosowane do ciągłego patrzenia na ekran komputera czy telefonu. Zostaliśmy stworzeni do obserwacji dali. Przy patrzeniu na odległość nasze oczy są zrelaksowane, układ wzrokowy nie jest napięty. Gdy zaś pracujemy dużo na małe odległości sytuacja się zmienia. Pojawia się silne napięcie akomodacyjne oraz problemy konwergencją, czyli ze zbieżnym ustawieniem oczu.
OPTYKA NA RATUNEK NASZYM OCZOM.
Należy pamiętać, ze problem intensywnej pracy z bliska jest znany specjalistom ochrony wzorku od wielu lat. Optycy, optometryści i okuliści są przygotowani do tego, aby pomagać pacjentom, którzy narzekają na problemy związane ze zdalną pracą. Jedyne co się zmieniło to skala tego problemu. Dziś dotyczy ona większości z naszych pacjentów, kiedyś dotyczyła nielicznych.
ZACZNIJ OD BADANIA WZROKU.
Pamiętajmy, że poprawnie wykonane badanie wzroku jest kluczem do wyeliminowania problemów z widzeniem. Optometrysta lub okulista oceni czy zmieniła się nam wada wzroku. Pamiętajmy jednak, że zmiana wartości korekcyjnych w naszych okularach może nie być wystarczającym działaniem. W dobie powszechnie występujących problemów możliwe, że specjalista zaleci odpowiednie filtry w okularach kierowane do osób pracujących przy komputerze. Może należy rozważyć inną konstrukcję szkieł okularowych. Być może konieczne będzie rozpoczęcie terapii wzrokowej?
JAKIE OKULARY NAJCZĘŚCIEJ POLECAMY?
Pacjenci po 40-tym roku życia odczuwają problemy z widzeniem, które opisują jako trudność z wyostrzeniem obrazu na różne odległości. Najczęściej skarżą się na problem z widzeniem z bliska. Aby zobaczyć wyraźnie muszą odsuwać tekst. Osoby krótkowzroczne zaczynają zauważać, że lepiej widzą blisko ściągając okulary. Jeśli dołożymy do tych problemów zwiększoną częstotliwość pracy przy komputerze okaże się, że warto rozważyć specjalne okulary do pracy.
Tutaj świetnie sprawdzą się okulary do bliży i odległości pośrednich, często nazywane okularami biurowymi. Pojęcie szkieł biurowych jest dość mylące, myślę że trafniej będzie jeśli nazwiemy je soczewkami okularowymi do pomieszczeń. Są to szkła, które pozwalają nam widzieć wyraźnie na odległość czytania i nieco dalej. To jak daleko będziemy w nich widzieć wyraźnie zależy od potrzeb klienta i odpowiednio dobranej konstrukcji szkieł. Im większy dystans na który patrzymy tym soczewka będzie bardziej swoją konstrukcją przypominała okulary progresywne. Strefy ostrego widzenia będą węższe. Im krótszy dystans tym soczewki będą miały szersze strefy ostrego widzenia i pozwolą nam wyraźnie np. biurko, komputer, dokumenty.
Czy warto wybrać tego typu okulary zamiast okularów progresywnych, które przez lata określane były jako okulary „do wszystkiego” czy okulary „ na każdą odległość”? Warto się zdecydować na takie okulary jako dodatkową parę okularów. Należy je potraktować jako narzędzi pracy, które ma zapewnić nam dużo większy komfort pracy niż okulary progresywne lub okulary jednoogniskowe.
Wybierając okulary do pracy warto wspomnieć o powłokach autorefleksyjnych (https://optyk-kierszniowski.pl/antyrefleks/). W przypadku okularów do pracy warto rozważyć powłokę specjalistyczną dostosowaną do potrzeb użytkowników sprzętów cyfrowych np. Hoya Blue Control.
Do często polecanych rozwiązań optycznych od czasu pojawienia się pandemii należy też zaliczyć grupę soczewek tzw. relaksacyjnych, które świetnie sprawdzają się jako pomoc w odciążeniu układu wzrokowego u pacjentów w grupie wiekowej 13-45 lat.
BADANIE PRZEDE WSZYSTKIM.
Wszelkie rozwiązania optyczne jak i terapeutyczne powinien dobrać specjalista. Dlatego pamiętajmy, że nasze oczy nie wiedzą, że trwa pandemia. Należy je badać regularnie.