Myślisz, że Twoje dziecko nie ma problemów ze wzrokiem? Możesz się mylić!
Rok szkolny skłania nas do myślenia o nauce, zajęciach dodatkowych, podręcznikach, zeszytach i innych akcesoriach. Tymczasem to, w jaki sposób nasze dzieci będą chłonąć naukę zależy w dużej mierze od ich kondycji fizycznej i psychicznej. Jednym z jej elementów jest dobry wzrok, którego niedostatek może w poważny sposób utrudnić dzieciom edukację, relacje rówieśnicze i obniżyć samoocenę. Wiele schorzeń wzroku przebiega bezobjawowo lub nie można ich w prosty sposób rozpoznać, a zatem nie skłaniają pacjenta czy rodzica do konieczności przeprowadzenia kompleksowego badania wzroku. Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne, które przoduje w ustanawianiu zawodowych standardów, opracowało szczegółowe wytyczne dotyczące diagnostyki opierającej się na wiarygodnych badaniach. Z tego kompendium wiedzy i zaleceń powinni korzystać optometrystyści, aby jak najlepiej pomóc swoim pacjentom. Rodzice i opiekunowie natomiast powinni pamiętać, że profilaktyka jest najważniejsza.
Kiedy i w jaki sposób badamy wzrok naszych dzieci
Oczywistym jest, że inaczej bada się wzrok niemowląt i małych dzieci, inaczej dzieci w wieku przedszkolnym, a jeszcze inaczej młodzieży szkolnej, która już bez problemu kontaktuje się ze specjalistą. Wszystkie te jednak badania łączy naczelna zasada, że wyjściowym i bardzo istotnym elementem każdej wizyty jest wywiad, obejmujący również historię medyczną dziecka i rodziny. Po zebraniu niezbędnych informacji specjalista dokonuje pomiaru ostrości wzroku, określa stan refrakcji, widzenie obuoczne, motorykę i akomodację oczu. W przypadku dzieci szkolnych, o ile nie zrobiono tego wcześniej, powinno sprawdzić się także ewentualne występowanie zaburzeń widzenia barw. Przed rozpoczęciem szkoły podstawowej dzieci powinny zostać poddane badaniu wzroku przede wszystkim w celu zdiagnozowania początków krótkowzroczności, która staje się coraz większym problemem młodzieży szkolnej. Na rosnącą liczbę dzieci z problemem krótkowzroczności mają duży wpływ czynniki środowiskowe, czyli czas spędzony na czytaniu i innych bliskich czynnościach bliskich (tablet, smartfon) oraz ograniczona ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Warto mieć to na uwadze, przygotowując swoje dzieci do podjęcia nauki.
Badanie oczu prawdę ci powie
Dokładnie przeprowadzone badanie pozwala ocenić nie tylko stan oczu, ale także ogólną kondycję organizmu. W przypadku zdiagnozowania problemów ze wzrokiem specjalista wyjaśnia rodzicom rozpoznanie oraz omawia plan leczenia i rokowanie, a w razie potrzeby zaleca korekcję, przypisując receptę na okulary (okulary i/lub soczewki kontaktowe) lub inne leczenie, na przykład rehabilitację czy terapię wzroku, a także farmaceutyki. Doświadczony specjalista pamięta także o aspekcie edukacyjnym. Rodziców zawsze warto informować o potencjalnym ryzyku urazów oczu w domu, w szkole, podczas zajęć sportowych i rekreacyjnych, opowiadając jednocześnie o środkach ostrożności, które mogą zmniejszyć ryzyko urazów oczu. Amerykańskie stowarzyszenie rekomenduje, aby badać wzrok dzieci pierwszy raz między szóstym a dwunastym miesiącem, co najmniej raz między 3 a 5 rokiem życia, przed pierwszą klasą szkoły podstawowej, a później jeden raz w roku podczas całej edukacji. To zalecenie jest szczególnie cenne i ważne, bo większość z nas przypomina sobie o badaniu wzroku dopiero, gdy wystąpi problem.