Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Okazuje się, że soczewki kontaktowe może nosić praktycznie każdy - od niemowlaka po osobę w podeszłym wieku. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie po co chcemy je nosić, następnie dobrać wraz ze specjalistą kontaktologiem rozwiązanie najlepsze dla naszych potrzeb.

 

Soczewki kontaktowe są w Polsce szeroko dostępne od ponad 30 lat. Nosi je mnóstwo osób, można je kupić nawet w drogerii na osiedlu – na pierwszy rzut oka nie ma się czym emocjonować. Tymczasem praktycznie nie mam dnia w pracy, kiedy nie słyszałabym od pacjentów choćby jednego z poniższych pytań:

 

"Czy mogę nosić soczewki kontaktowe?"

"Czy moje dziecko nie jest jeszcze za małe na soczewki?"

"Czy przy mojej wadzie wzroku można nosić „kontakty”?"

 

Kiedy stosujemy soczewki kontaktowe?

 

Kontaktologia to dziedzina, która rozwija się bardzo dynamicznie i tworzy coraz to lepsze rozwiązania dla pacjentów. Warto wiedzieć, że soczewki kontaktowe stosujemy nie tylko, aby skorygować wadę wzroku. Stosujemy je również, aby powstrzymać rozwój szybko narastającej krótkowzroczności u dzieci i młodzieży. Możemy je stosować u pacjentów z problemami zespołu suchego oka, jako soczewkę opatrunkową po zabiegach okulistycznych czy w korekcji takich schorzeń jak stożek rogówki. Mogą być stosowane jako soczewki protetyczne u osób z różnymi kolorami tęczówek, bez tęczówki czy źrenicy.

 

Czy miękkie soczewki kontaktowe to jedyna opcja?

 

W naszym kraju najbardziej popularne są miękkie soczewki kontaktowe. Jest to spowodowane tym, że przy najczęściej spotykanych wadach wzroku dają dobre widzenie, są wygodne od pierwszej aplikacji, tanie i - co bardzo istotne - ich dobór jest dość szybki i nie wymaga korzystania z dodatkowych sprzętów, które przeważnie nie są standardowym wyposażeniem gabinetu okulistycznego czy optometrycznego. Soczewki miękkie stosujemy u osób z krótkowzrocznością, astygmatyzmem (od 0,75 dptr do 5 dptr), nadwzrocznością oraz presbiopią, czyli wadą wzroku występującą po 45 roku życia, objawiającą się problemami z widzeniem na małe odległości.

 

Dobrze dobrana soczewka kontaktowa potrafi znacząco poprawić jakość życia. Daje doskonałe widzenie, jest wygodna, porównując ją z okularami można dodać, że nie paruje, nie przeszkadza w uprawianiu sportu. Dzisiejsza kontaktologia pozwala na stosowanie soczewek praktycznie u każdego. Dobierając je musimy jednak przejść badanie kwalifikacyjne wykluczające przeciwwskazania do ich noszenia.

 

Soczewki nie są wskazane dla osób z oczopląsem, nie dobieramy soczewek dla kobiet w ciąży , u osób jednoocznych, jak również przy ciągle powracających i intensywnych infekcjach oczu. Lista tych przeciwwskazań jest, jak widać, dość krótka.

 

Soczewki kontaktowe dla dziecka

 

Soczewki kontaktowe są aplikowane nawet niemowlętom. To powszechna praktyka stosowana po zabiegu usunięcia zaćmy wrodzonej czy u dzieci urodzonych bez soczewek wewnątrzgałkowych. Pozwala to na lepszy rozwój dziecka, korygując wady rzędu +20,00 dptr, trudne do skorygowania okularami. Im szybciej takie dziecko będzie soczewkowane, tym lepszy będzie jego ogólny rozwój.

 

W jakim wieku dziecko może zacząć nosić soczewki?

 

Rodzice często zadają mi pytanie czy ich 8-letnie dziecko może zacząć nosić soczewki. Oczywiście, że tak. Rola rodziców w tym procesie jest bardzo ważna. To oni muszą kontrolować dziecko i upewniać się, ze poprawnie pielęgnuje soczewki, wymienia je na czas, nie śpi w nich. Często jest to jedyne słuszne rozwiązanie, kiedy dorastające dziecko, które nie może się pogodzić ze swoja wadą wzroku, w szkole ściąga okulary, bo koledzy będą się z niego śmiali. Widzenie ma ogromne znaczenie dla naszego życia, a kiedy dzieci mają z nim problem – przekłada się to prawie natychmiast na kłopoty w nauce i sporcie.

 

Dzieci nie mają problemów z nakładaniem i ściąganiem soczewek. Są bardzo sprawne manualnie. Jeżeli mogą widzieć lepiej, zaleca się stosowanie soczewek kontaktowych. Większość obaw rodziców jest więc nieuzasadniona. Ważne jest aby trafić do dobrego kontaktologa, który prawidłowo wprowadzi rodziców i dziecko w świat soczewek kontaktowych.

 

Trudna wada wzroku a soczewki kontaktowe

 

Kiedyś próżno było szukać soczewek pacjentom o dużym astygmatyzmie. W tej chwili nie jest to problemem. W soczewkach kontaktowych jesteśmy w stanie korygować każdą wadę wzroku. Osoby z bardzo skomplikowaną korekcją muszą jednak liczyć się z tym, że trzeba u nich zastosować indywidualnie projektowane soczewki. Dobry kontaktolog przy dużych wadach wzroku projektuje soczewkę dedykowaną dla pacjenta – dobiera materiał z jakiego jest wykonana, korekcję oraz całą geometrię soczewki. Dlatego, by dobrać soczewkę kontaktową przy stożku rogówki, przy dużym astygmatyzmie, suchym oku, musimy udać się do gabinetów kontaktologicznych, zajmujących się doborem soczewek kontaktowych specjalistycznych.

 

Kolejna grupa osób, które są często przekonane, że nie mogą nosić soczewek to osoby po 45-tym roku życia. Mają one inną wadę wzroku na dalekie odległości, a inną gdy patrzą blisko. Rozwój nauki i technologii pozwolił na zaprojektowanie rozwiązań kontaktologicznych i dla tej grupy osób, czyli soczewek multifokalnych.

 

Jeżeli w dalszym ciągu zastanawiasz się, czy soczewki kontaktowe to rozwiązanie dla Ciebie – odpowiedz sobie na poniższe pytania i jeśli choćby na jedno z nich odpowiedź będzie twierdząca, zapraszam do jednego z naszych salonów optycznych.

 

Pyt. 1 Czy kiedykolwiek podczas imprezy lub uprawiania sportu przeszkadzały Ci okulary?

Pyt. 2 Czy Twoje dziecko unika noszenia okularów, bo nie czuje się w nich dobrze?

Pyt. 3 Czy zauważyłeś, że ostatnio widzisz gorzej?

 

 

Zapraszamy do kontaktu

Napisz do nas lub zadzwoń!


 

Autor wpisu:

Katarzyna Pydzik

Optometrysta, współwłaścicielka salonów optycznych Optyk Kierszniowski

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.