Kto bada wzrok naszych dzieci?

Jako optometryści i właściciele salonów optycznych często słyszymy pytanie, kto właściwie powinien badać wzrok dzieci. Postaramy się w niniejszym artykule wyjaśnić wątpliwości dotyczące tego, jakimi problemami zajmuje się okulista, a kiedy należy skonsultować się z optometrystą.

 

Gdzie sprawdzić, czy oczy naszego dziecka są zdrowe?

 

Warto pamiętać, że nasze dziecko pierwszy raz ma badany wzroku tuż po urodzeniu.  Lekarz wykonuje je za pomocą specjalnej latarki, sprawdzając reakcję źrenic na światło. Dokładniejsze badania w kierunku ewentualnych wad wzroku wykonywane są jedynie u wcześniaków. W kolejnych latach o wzrok naszego dziecka dba pediatra. Gabinety pediatryczne nie są jednak wyposażone w specjalistyczny sprzęt do badania wzroku, więc gdy tylko coś wzbudzi nasz lub pediatry niepokój, musimy udać się po poradę do specjalisty. Chcąc zbadać wzrok naszego dziecka możemy udać się zarówno do okulisty, jak i do optometrysty. Badania te absolutnie się nie wykluczają, a wręcz się uzupełniają.

 

Kiedy zrobić badanie u okulisty?

 

Okulista to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, który posiada uprawnienia do przepisywania lekarstw oraz przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Podczas wizyty u okulisty dziecko powinno mieć zbadane dno oka i sprawdzony cały układ wzrokowy pod względem patologicznym, wad wrodzonych jak zaćma, jaskra, czy zapalenia spojówek lub nerwu wzrokowego. U dzieci możemy również spotkać różnego rodzaju stany związane z nieprawidłowym rozwinięciem drogi wzrokowej nerwu wzrokowego i są one najczęściej powiązane z jakimiś innymi schorzeniami na przykład zespołami neurologicznymi.

Warto mieć świadomość, że znakomita większość dzieci i ich rodzice po badaniu u okulisty usłyszą, że wszystko jest w porządku. Jeżeli nasze dziecko było przebadane przez lekarze okulistę i nie zostały stwierdzone żadne wady wrodzone, ani nie został określony problem z widzeniem, to pozostaje nam kontrolować wzrok naszych pociech w określonych interwałach czasowych, a już w szczególności przed rozpoczęciem nauki.

 

Kiedy warto pójść do optometrysty?

 

Trzeba pamiętać, że większość problemów z którymi dzieci się borykają ma charakter bardziej funkcjonalny, niż typowo patologiczny.  W takich przypadkach nieodzowna staje się pomoc optometrysty. Badanie optometrystyczne ma przede wszystkim na celu określenie wady wzroku, jakości widzenia, ocenę ustawienia oczu i widzenia obuocznego, określenie rozwoju funkcji wzrokowych, a u większych dzieci także rozwoju percepcji wzrokowej. Podczas wizyty dziecka przede wszystkim należy sprawdzić ostrość wzroku w dali i bliży i ustalić, co dziecko widzi każdym okiem z osobna. Pomiaru wady refrakcji dokonujemy przy zastosowaniu techniki skiaskopii metodą Mohindry, która nie wymaga zakraplania oka. Metoda ta daje wyniki porównywalne a czasem nawet dokładniejsze niż badanie z kroplami, gdyż zdarza się, że kropla może nie trafić w odpowiednie miejsce albo też dziecko nie jest gotowe na takie badanie i po prostu płacząc, usunie ją z oka. Funkcje wzrokowe takie jak konwergencja, akomodacja, prawidłowe widzenie obuoczne, eliminacja zeza, niedowidzenia, a także typowo dziecięce problemy, które często wykrywa na etapie szkoły podstawowej czy przedszkola, czyli krótkowzroczność – to obszary dla optometrystów. Badanie optometrystyczne może też wykryć takie schorzenie jak stożek rogówki.

 

Wzrok naszych dzieci jest najważniejszy

 

Obecnie najpoważniejszym i najczęściej występującym problemem ze wzrokiem jest krótkowzroczność. Na jej wpływ mają czynniki zarówno genetyczne jak i środowiskowe. Ryzykiem krótkowzroczności obarczone są te z dzieci, których oboje rodzice są krótkowidzami. Niezapewnienie dziecku regularnego aktywności na dworze także zwiększa ryzyko wystąpienia tej wady, ale największy wpływ ma długotrwała praca wzrokowa w bliży podczas korzystania z urządzeń cyfrowych. W takim przypadku progres krótkowzroczności może być szybszy i uchronić przed jego postępem może regularna kontrola wzroku i stały kontakt rodziców i dziecka z optometrystą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.