Krótkowzroczność: Jak jej zapobiegać?

Będąc praktykującym od ponad 15lat optometrystą regularnie spotykam się  z sytuacją, gdy po wizycie muszę powiadomić rodziców kolejnego młodego Pacjenta, że znów wzrosła wada wzroku – krótkowzroczność (korekcja 'minusowa”). Większość rodziców od razu zadaje pytanie czy coś możemy zrobić żeby powstrzymać lub spowolnić to niepożądane zjawisko? Odpowiedz jest prosta, TAK możemy, a nawet powinniśmy reagować. Jako specjalista od razu ustalam i omawiam strategię działań. W wielu przypadkach powinniśmy działać na kilku frontach ORTOKOREKCJA, TERAPIA WZROKOWA, ATROPINIZACJA. W tym wpisie zajmiemy się ortokorekcją.

Ortokorekcja (ortokeratologia) w walce z krótkowzrocznością

Ortokeratologia (ortokorekcja) to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności, połączona ze znaczącym hamowaniem przyrostów wady wzroku. Największą zaletą stosowania tej metody jest znaczące zahamowanie, a często nawet zatrzymanie rozwoju krótkowzroczności. Soczewki zakłada się wyłącznie na noc, a rano zdejmuje. Cały proces kształtowania rogówki odbywa się w czasie snu. Metoda ta polega na modelowaniu kształtu rogówki, by w rezultacie zapewnić dobre widzenie w ciągu dnia bez użycia dodatkowych metod korekcji wady wzroku. Proces ortokorekcji jest całkowicie odwracalny i bezpieczny dla pacjenta. Po zaprzestaniu stosowania soczewek kształt rogówki powraca do pierwotnej postaci.

Kiedy są wskazania do rozpoczęcia stosowania soczewek orto?

W moim przekonaniu im szybciej tym lepiej. Jeśli krótkowzroczność pojawia się u dziecka w wieku szkolnym to należy założyć, że regularnie będzie rosła, zwykle do około 25-tego roku życia. Bardzo dobrym narzędziem, które pozwoli nam oszacować z jaką docelowo wadą wzroku możemy mieć do czynienia, jest test na stronie Myopia Care  (można wybrać język polski). Test opiera się o dane statystyczne, jednak stanowi pomocne narzędzie, dostarczające istotnych informacji.

W naszym gabinecie aplikuję soczewki orto nawet od korekcji -0.75 dptr. Szybko zaczynając terapię mamy ogromną szansę na zatrzymanie wady wzroku na bardzo niskim poziomie. Przy małej korekcji w zasadzie już po pierwszej nocy otrzymujemy pełna redukcję wady wzroku i bardzo dobre widzenie.

Od jakiego wieku możemy zacząć stosować ortokorekcję?

W krajach Azjatyckich, w których wysoka krótkowzroczność jest wielkim problemem aplikuje się takie soczewki już 3-latkom, w Polsce dobierane są najczęściej od 6-7 roku życia. Wielkim plusem soczewek ortokorekcyjnych u dzieci jest pełna kontrola rodzica nad ich stosowaniem. Najczęściej to rodzic zakłada dziecku soczewki przed snem i ściąga  je bezpośrednio po przebudzeniu. Dzieci w wieku powyżej 10 lat zwykle same wykonują te czynności.

Jak długo należy korzystać z ortokorekcji?

W każdym monecie możemy przerwać korzystanie z ortokorekcji, ale najsensowniej stosować tą metodę w czasie kiedy są największe przyrosty krótkowzroczności. Czas ten jest oczywiście trudny do określenia, ale możemy przyjąć, że jest to okres szkolny.

Jak wygląda proces aplikacji

Soczewka ortkokorekcyjna jest indywidualnie projektowana i dopasowywana przez specjalistę. Procedura wygląda podobnie u dzieci i u dorosłych. Następnie wykonujemy dokładne badanie przedniego odcinka oka, badanie refrakcji oraz wykonywane są topograficzne mapy rogówki. Na podstawie tych badań, a w szczególności na podstawie topografii, zamawiamy indywidualnie stworzoną soczewkę ortokorekcyjną. Po okresie adaptacji do soczewek orto, po około 2-3 tygodniach uzyskujemy pełną redukcję wady wzroku. Pacjent jest pod ścisłą kontrolą specjalisty, pełne badania są powtarzane regularnie co około 3 miesiące.

Soczewki ortokorekcyjne są mniejsze niż standardowe soczewki, dlatego tez zakładanie i ściąganie ich jest łatwiejsze niż soczewek kontaktowych miękkich. Badania pokazują, że jest to metoda w pełni bezpieczna, ilość powikłań jest statystycznie zdecydowanie mniejsza niż w przypadku miękkich soczewek kontaktowych, które powszechnie uważane są za bezpieczną formę korekcji wady wzroku.

Jan Kierszniowski

NIE czekaj – rozpocznij terapię!

OPTYK KIERSZNIOWSKI zaprasza do gabinetu kontaktologicznego oraz na terapię wzrokową!!!

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.