Kontrola krótkowzroczności – z czym to się je?
Z problemem rosnącej krótkowzroczności, czyli „minusowej” wady wzroku zaczyna spotykać się coraz więcej pacjentów. Rosnąca z roku na rok wada wzroku niepokoi, szczególnie dzieci, młodzież i ich rodziców. Czy wiesz, że rozwój krótkowzroczności można powstrzymać? Temat ten poruszyliśmy w rozmowie z Pascalem Blaserem, optometrystą, kontaktologiem i specjalistą zajmującym się kontrolą krótkowzroczności. Ze szwajcarskim ekspertem spotkaliśmy się w trakcie konferencji OPTOMETRIA 2019 w Krakowie.
CZYM JEST KONTROLA KRÓTKOWZROCZNOŚCI?
Szacuje się, że do 2050 roku 50% populacji będzie krótkowidzami, a 10% będzie miało krótkowzroczność wysoką, powyżej 4,00 dioptrii. Dla porównania w 2000 roku 22% populacji było krótkowidzami, a 2% miało krótkowzroczność wysoką. Wzrost liczby osób krótkowzrocznych jest bardzo niepokojący i wynika w głównej mierze z prowadzonego współcześnie stylu życia.
Jak wyjaśnia Pascal Blaser, zarówno osoby dorosłe jak i dzieci w dużej mierze spędzają swój czas w zamkniętych pomieszczeniach, korzystają wiele godzin z urządzeń elektronicznych takich jak laptop, smartfon czy tablet, które wymagają stałego obserwowania przedmiotów znajdujących się blisko oczu. Osoby z wykrytą krótkowzrocznością przed 10 rokiem życia, wymagają szczególnej uwagi. Co ciekawe, jak sugeruje nasz rozmówca, ryzyko wystąpienia krótkowzroczności spada, jeżeli dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu i prowadzą aktywny tryb życia.
DLACZEGO KRÓTKOWZROCZNOŚĆ JEST PROBLEMEM?
Problem krótkowzroczności to nie tylko kwestia związana z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych. Krótkowidze są w dużej mierze bardziej narażeni na występowanie takich chorób jak zaćma, jaskra czy odwarstwienie siatkówki, co w konsekwencji może powodować utratę widzenia. Dlatego istotne jest podejmowanie działań, których celem jest powstrzymanie procesu progresji krótkowzroczności.
CZY KRÓTKOWZROCZNOŚĆ TO JUŻ EPIDEMIA?
Problem krótkowzroczność dotyka coraz młodszych osób. Wczesne pojawienie się miopii, bo tak w literaturze medycznej nazywana jest krótkowzroczność, jest bardzo niepokojące. Zamazane widzenie na większe odległości jest problematyczne dla dziecka – nie widzi dobrze na szkolnej tablicy, ma problem podczas zajęć sportowych. Jeżeli spotykamy się z małą krótkowzrocznością u pacjenta w wieku 8-12 lat wiemy, że jego wada wzroku najprawdopodobniej jeszcze przez wiele lat będzie rosła.
JAKIE ZNAMY SPOSOBY KONTROLI KRÓTKOWZROCZNOŚCI?
Pascal Blaser w rozmowie z nami wymienia kilka metod, które stosuje się, aby spowolnić lub zatrzymać rozwój krótkowzroczności:
- Ortokorekcyjne soczewki kontaktowe: jedną z najskuteczniejszych metod jest ortokeratologia. Jest to metoda nieinwazyjna i w pełni odwracalna. Polega ona na stosowaniu soczewki ortokorekcyjnej zakładanej na noc. Powoduje zmianę w kształcie przedniej powierzchni oka, dzięki czemu po przespanej nocy w takiej soczewce widzimy wyraźnie cały dzień- bez okularów. Taki proces zmiany kształtu pozwala na zahamowanie wydłużania się gałki ocznej, co jest główną przyczyną progresji krótkowzroczności. Soczewka ortkokorekcyjna jest dopasowywana przez specjalistę po wykonaniu specjalistycznych badań przedniego odcinka oka oraz kompleksowego badania refrakcji i widzenia obuocznego.
- Krople do oczu z atropiną o bardzo małym stężeniu również powstrzymują rozwój krótkowzroczności.
- Multifokalne miękkie soczewki kontaktowe powszechnie stosuje się w kontroli miopii.
- Zmiana zachowań – spędzanie co najmniej 60 minut dziennie na powietrzu, ograniczenie patrzenia na bliskie odległości.
Krótkowzroczność nie jest naturalna. Po jej wykryciu u dziecka, należy podjąć wszelkie starania, aby nie dopuścić do jej znacznego powiększenia się. Pascal Blaser dodatkowo zaznacza, że metodę terapii zawsze należy dobierać zależnie od przypadku, biorąc pod uwagę konkretne uwarunkowania. Niestety, nie istnieje tutaj złoty środek i idealne rozwiązanie.
MYOPIA CARE – SPECJALIŚCI W WALCE Z KRÓTKOWZROCZNOŚCIĄ
Pascal Blaser, nasz rozmówca, jest inicjatorem projektu Myopia Care, który dedykowany jest rodzicom dzieci krótkowzrocznych. Wchodząc na tą stronę, wypełniamy ankietę, dotyczącą uwarunkowań genetycznych dziecka, stylu życia, diety i innych zachowań. Na tej podstawie dostajemy informację, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia wady wzroku u danej osoby.
Autorzy strony zadbali też o pełną informację jak należy postępować oraz zgromadzili bazę gabinetów okulistycznych i optometrycznych na całym świecie, w których specjaliści zajmują się powstrzymywaniem rozwoju krótkowzroczności. Znajdziemy tam cenne informacje dotyczące tego, jak zmienić zachowanie, dietę. Dowiemy się jakie postępowanie pozwoli nam na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wady wzroku u naszego dziecka. Strona przetłumaczona jest na 8 języków i jest bardzo cennym źródłem informacji, dla każdego rodzica.
Nie można pozwolić na to, aby krótkowzroczna wada dziecka rosła. Kolejne wypisywanie recept na mocniejsze szkła okularowe nie jest wystarczające. Regularne wizyty kontrolne, opieka specjalisty zajmującego się kontrolą krótkowzroczności. Wszystko po to by odpowiednim momencie włączy najlepsze możliwe postępowanie, to jedyna metoda, aby uchronić, tak bardzo obciążony w dzisiejszych czasach układ wzrokowy młodego człowieka. Dlatego pochwalamy i podziwiamy inicjatywy takie, jakie uruchamiają specjaliści, w tym Pascal Blaser, celem zwalczania tego coraz powszechniejszego problemu.