Jak walczyć z krótkowzrocznością u dzieci?

Rosnąca krótkowzroczność u dziecka to problem wielu rodziców, dlatego warto bacznie przyglądać się dzieciom w ich codziennych aktywnościach. Choć w wielu przypadkach nie zauważymy żadnych objawów, to jednak często sygnałem świadczącym o problemie z prawidłowym widzeniem są: zamazane widzenie na odległość, przysuwanie się do ekranów multimediów, pogorszenie wyników w nauce, bóle głowy, zmęczone oczy i ich pocieranie.

 

Czym jest krótkowzroczność?

 

Krótkowzroczność jest wadą wzroku, związaną z wydłużaniem się długości osiowej gałki ocznej. W oku bez wady wzroku światło skupia się na siatkówce do uzyskania wyraźnego obrazu, gdy tymczasem w oku krótkowzrocznym obraz tworzy się przed siatkówką, a widzenie na odległość staje się bardziej rozmyte.
Problem krótkowzroczności wywołują dwa czynniki: genetyka i styl życia. O ile na to pierwsze nie mamy wpływu, to o higieniczny styl życia możemy zawalczyć ograniczając długotrwałe wykonywanie zadań z bliska, dbając o dobre oświetlenie i częste spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

 

Jak przeciwdziałać krótkowzroczności?

 

Aby zapewnić wyraźne widzenie należy zastosować minusowe soczewki okularowe lub kontaktowe.
Niestety sama korekcja wady wzroku to za mało, gdyż u pacjentów z krótkowzrocznością, bardzo często następuje szybki przyrost wady wzroku, o czym pisaliśmy tu. ( link to poprzednich artykułów). Należy więc stosować metody kontroli przyrostu krótkowzroczności. Na polskim rynku stosuje się już:
• soczewki ortokeratologiczne,
• soczewki kontaktowe indywidualne do kontroli krótkowzroczności,
• soczewki okularowe MiyoSmart,
• niskie stężenia atropiny,
• unikalne soczewki jednodniowe MiSight.

Soczewki MiSight firmy Cooper Vision są najlepiej znaną metodą kontroli krótkowzroczności, które jest łatwo dostępne i komfortowe w użytkowaniu. MiSight to jednodniowa soczewka kontaktowa o konstrukcji optycznej, pozwalającej dzieciom widzieć wyraźnie i jednocześnie spowolnić progresję krótkowzroczności o ponad połowę.

Trzyletnie wyniki badań klinicznych opublikowane w Optometry and Vision Sciences w sierpniu 2019 r. wykazały, że stosowanie MiSight® 1 day spowalnia progresję krótkowzroczności: 59% mierzone średnim ekwiwalentem sferycznym i 52% mierzone średnią osiowego wydłużenia gałki ocznej.

 

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.