Fotochromy czyli soczewki okularowe 2 w 1
Okularowe soczewki fotochromowe, tzw. fotochromy, pozwalają cieszyć się wygodą jednocześnie zapewniając oczom 100% ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Pod wpływem światła ściemniają się dzięki czemu na zewnątrz, podczas spacerów czy uprawiania sportów, spełniają rolę okularów przeciwsłonecznych. W momencie kiedy wchodzimy do pomieszczenia, ich zabarwienie zmienia się i uzyskujemy niemalże zupełnie jasne szkła. To świetne rozwiązanie dla dynamicznych osób, którzy cenią sobie wygodę i uniwersalne rozwiązania.
RODZAJE FOTOCHROMÓW
Soczewki fotochromowe dzielą się na różne grupy. Część z nich zabarwia się jedynie na powietrzu, pod wpływem promieni UV, przy okazji chroniąc nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem.
Dla wielu użytkowników podstawową wadą fotochromów przez lata był fakt, że nie zabarwiały się w samochodach. Szyba samochodowa, zatrzymując dużą część promieni ultrafioletowych nie pozwalała na pełne zabarwienie tych soczewek podczas jazdy. Producenci szkieł okularowych zauważyli ten problem i postanowili wyprodukować soczewki okularowe, które będą reagowały na światło UV i światło widzialne. Tego typu fotochromy na powietrzu zabarwiają się bardzo intensywnie, zapewniając naszym oczom 100% ochrony przed promieniami UV, ale sprawdzają się również jako okulary przeciwsłoneczne do samochodu. Producenci okularów fotochromowych zadbali też o aspekt estetyczny. Pojawiły się szkła z powłoką lustrzaną, które po ściemnieniu wyglądają ja klasyczne okulary przeciwsłoneczne z powłoką lustrzaną, po rozjaśnieniu zaś widać na nich jedynie lekką poświatę.
Oferta okularów fotochromowych jest więc bardzo szeroka. Wszystkie światłoczułe soczewki okularowe posiadają filtr UV, który w 100% chroni nasze oczy. Większość producentów ma w swojej ofercie fotochromy w trzech kolorach brązowym, szarym i zielonym. Należy jednak pamiętać, że soczewki fotochromowe ściemniają się pod wpływem promieni UV. Oznacza to, że nawet w zimowe czy jesienne pochmurne dni ich zabarwienie może się zmieniać na powietrzu. Przy złej pogodzie nie osiągną takiego stopnia przyciemnienia jak standardowe okulary przeciwsłoneczne, ale będą zupełnie jasne. Użytkownikom okularów fotochromowych rekomenduje się więc aby posiadali drugą parę okularów.
DLA KOGO FOTOCHROMY?
Szkła fotochromowe mogą występować zarówno w wersji jednoogniskowej jak i progresywnej. To dobre rozwiązanie dla użytkowników w każdym wieku. Osoby aktywne, często przemieszczające się docenią ich uniwersalność, gdyż nie będą musieli mieć ze sobą drugiej pary okularów przeciwsłonecznych. To rozwiązanie doskonale sprawdza się, gdy wychodzimy uprawiać jogging, na spacer czy na rower a promienie słoneczne pojawią się znienacka. Fotochromy docenią również osoby cierpiące na światłowstręt, jaskrę, choroby siatkówki. Tacy pacjenci muszą dbać o ochronę oczu przed UV jeszcze bardziej niż inni.