Dobry wzrok na długie lata? To możliwe!

Chcąc możliwie długo i wyraźnie oglądać piękno otaczającego nas świata trzeba zadbać o dobrą kondycję naszych oczu i pamiętać, że sokoli wzrok nie jest nam dany raz na zawsze. Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że upośledzenie wzroku może dotyczyć prawie 300 mln ludzi na całym świecie. Według WHO, do najczęstszych wad upośledzenia narządu wzroku należą:

  • wady refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność) – 42%,
  • zaćma – 33%,
  • jaskra – 2%.

 

6 kroków do dobrego wzroku

 

Chcąc nie znaleźć się w tej grupie i możliwie długo utrzymać dobrą jakość widzenia należy od wczesnych lat dbać o wzrok, pamiętając o przestrzeganiu kilku zasad:

  • regularnym badaniu wzroku,
  • utrzymywaniu zbilansowanej diety,
  • odpowiedniej higienie pracy z komputerem,
  • ochronie oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego,
  • dbaniu o zdrowy sen,
  • regularnej aktywności fizycznej.

 

Dbaj o wzrok ze smakiem

 

Na co dzień warto stosować dietę korzystną dla oczu. Powinna w niej znaleźć się, zwalczająca wolne rodniki, witamina A, zawarta w marchwi, szpinaku, jarmużu, czerwonej papryce i dyni. Nie może zabraknąć witaminy C, odżywiającej tkanki oczu, przyswajanej z czarnej porzeczki, czerwonej papryki, cytrusów, pestek dyni i słonecznika. Istotna jest także witamina E, zawarta w orzechach, pestkach dyni i słoneczniku. Bardzo ważnymi minerałami wzmacniającymi wzrok są cynk, mangan, selen i miedź. Dlatego warto jeść fasolę, groch, owoce morza, kaszę gryczaną, kukurydzę i orzechy. Naczynia krwionośne w oku wzmacniają antocyjany znajdujące się w aronii, czarnych porzeczkach, jagodach, borówkach, żurawinie, truskawkach, wiśniach, czy ciemnych winogronach. Parasolem, ochraniającym oko przed promieniowaniem ultrafioletowym jest luteina, którą możemy przyswoić jedząc żółtka jaj, jarmuż, sałatę, szpinak, brukselkę czy brokuły.

 

Regularnie odwiedzaj specjalistów

 

Dobrze skomponowana dieta pomoże utrzymać oczy w dobrej kondycji, ale także wpłynie dodatnio na funkcjonowanie całego organizmu. Nie zastąpi jednak wizyty u okulisty czy optometrysty. Według raportu Instytutu Ochrony Zdrowia w Polsce niemal 75% Polaków ma wadę wzroku, a połowa z nich nie korzysta regularnie z usług specjalisty. A regularność tutaj właśnie jest kluczowa. Kontrolne badania wzroku w przypadku dzieci i młodzieży powinny być przeprowadzane co dwa lata. Rutynowa kontrola okulistyczna u pediatry odbywa się podczas badania bilansowego, gdy dziecko ma rok, dwa, cztery lata, przed rozpoczęciem nauki w szkole, a następnie w III-IV klasie. Niemniej zaleca się u dzieci i młodzieży badać wzrok minimum raz na rok, a u dzieci z krótkowzrocznością – raz na 6 miesięcy. U młodzieży w okresie dojrzewania, gdy zachodzą duże zmiany fizyczne, zaleca się pogłębione badanie oczu. Podobnie, gdy w rodzinie występują niedomagania oczu czy choroby ogólnoustrojowe mogące mieć wpływ na jakość widzenia. Dorośli w przedziale między 18 a 60 rokiem życia powinni mieć badany wzrok co dwa lata, a po 61 roku życia i u osób z wadą wzroku – raz na 12 miesięcy.

 

Rehabilitacja wzroku dla lepszego widzenia

 

Niekiedy zdarza się jednak sytuacja, że pomimo systematycznej dbałości o wzrok, pojawiają się kłopoty z prawidłowym widzeniem. Wówczas warto rozważyć terapię widzenia.  Rehabilitacja wzroku to specjalistyczna terapia mająca na celu poprawę komfortu widzenia. Polega ona na wykształceniu lub usprawnieniu umiejętności prawidłowego widzenia za pomocą specjalistycznego treningu. Terapię wzrokową prowadzi się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, ale także u osób po urazach, wypadkach czy udarach. Ćwiczenia polegają na stymulacji siatkówki, poprawie przewodzenia impulsów nerwowych do mózgu, a w rezultacie poprawie funkcjonowania podstawowych procesów wzrokowych. Z problemami wzrokowymi bardzo często związane są zaburzenia motoryki. Dlatego stosuje się ćwiczenia ogólnomotoryczne z wykorzystaniem m.in. elementów integracji sensorycznej.

Pacjent po przebytej terapii widzenia w świadomy sposób może kontrolować swój wzrok, osiągać większą sprawność wzrokową, posiadać lepszą motorykę ciała i sprawniejsze widzenie stereoskopowe.

Rehabilitację wzroku przeprowadzają dyplomowani optometryści, których kwalifikacje można potwierdzić na stronie Polskiego Towarzystwa Optyki i Optometrii.

 

 

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.