Okulary progresywne – jak działają i komu się przydają?

Soczewki okularowe progresywne, nazywane są również szkłami progresywnymi lub progresami. Dają możliwość widzenia na różne odległości. Zbudowane są w taki sposób, że górną częścią szkła patrzymy na dalekie odległości, w niższych zaś częściach moc soczewki okularowej jest inna i odpowiada deficytowi akomodacji, aby dać możliwość wyraźnego widzenia na bliższą odległość. Ich budowa jest bardzo dobrze przemyślana i dostosowana do naszej fizjologii. Prawidłowo wykonane okulary progresywne dają naprawdę ogromny komfort. Skąd wziął się pomysł na zaprojektowanie okularów progresywnych. W jakich sytuacjach się sprawdzają i komu mogą się przydać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

 

OKULARY PROGRESYWNE- NOWOCZESNE, ALE Z RODOWODEM.

Okulary progresywne, czyli okulary z soczewkami okularowymi wieloogniskowymi znane są od dziesiątek lat. Powstały w wyniku ewolucji wynalezionych w XVIII wieku przez Benjamina Franklina szkieł dwuogniskowych. Znany wszystkim głównie jako amerykański mąż stanu, poirytowany koniecznością ciągłej zmiany okularów skleił dwie soczewki o różnych mocach. W ten sposób zbudował pierwsze okulary dwuogniskowe. Z czasem wynalazek przeszedł szereg zmian, wychodzących na przeciw potrzebom użytkowników. Dziś klienci salonów optycznych mogą decydować się na zakup okularów progresywnych.

 

 

DLACZEGO OKULARY PROGRESYWNE?

W pewnym momencie naszego życia, z reguły w okolicy 40-tego roku zaczynamy odczuwać, że widzimy wciąż ostro w odległościach dalekich, lecz obraz widziany z bliska jest zamazany. Dodatkowo zdarza się, że patrząc z bliska męczymy się znacznie szybciej. To dlatego, że wraz z wiekiem słabnie zdolność naszego oka do akomodacji. Czyli zdolność przystosowania się do ostrego widzenia na odległość bliży wzrokowej.

Aby wyraźnie widzieć z bliska musimy więc wspomóc akomodację odpowiednia soczewką okularową. Zakładając, że akomodacja na odległość 40 cm wynosi 2,5 dioptrii, możemy uznać, że taką właśnie wartość soczewki do czytania potrzebuje pacjent, u którego akomodacja już nie funkcjonuje.

 

 

CZY MOŻNA MIEĆ ZAWROTY GŁOWY OD NOSZENIA OKULARÓW PROGRESYWNYCH?

Wiele osób obawia się okularów progresywnych, ze względu na dotyczące ich plotki i mity. Prawda jest jednak taka, że każdy może zaadoptować się do okularów progresywnych i proces ten nie będzie trudny, o ile spełnione będą pewne warunki. Pamiętajmy, że progresy wykonuje się pod indywidualne zamówienie. Wiele aspektów wpływa na komfort widzenia w tego typu okularach. Na co trzeba zatem zwrócić uwagę?

 

  1. Prawidłowo dobrana korekcja wady wzroku. Jeżeli podczas badania wzroku popełniono błąd pacjent może mieć problem z adaptacją do okularów i prawidłowym widzeniem;
  2. Odpowiednio dobrana konstrukcja soczewki progresywnej do stylu życia i potrzeb pacjenta;
  3. Prawidłowo wykonane i precyzyjne pomiary parametrów anatomicznych. Dokładność w wykonaniu pomiarów odległości źrenic (nigdy nie powinna być podawana sumarycznie dla obojga oczu), wysokości montażu oraz pomiary związane z konkretną oprawką powinny być wykonywane na sprzęcie do wideocentracji. Tylko takie pomiary dają największą precyzję. W praktyce będzie to oznaczało, że optyk zrobi nam zdjęcie za pomocą specjalnie skonstruowanego do tego typu badań sprzętu;
  4. Nie bez znaczenia jest też chęć samego pacjenta do korzystania z tego typu rozwiązań.

 

GDZIE NAJLEPIEJ KUPIĆ OKULARY PROGRESYWNE?

Jak widać, czynników, na które należy zwrócić uwagę jest sporo, ale wykwalifikowany optyk poradzi sobie bez trudu. Warto więc wybierać salony odznaczone certyfikatami eksperckimi dla specjalistów w doborze soczewek okularowych progresywnych. Czas adaptacji do okularów progresywnych zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni.

 

ILE KOSZTUJĄ OKULARY PROGRESYWNE?

Wiele osób obawia się, że okulary progresywne są drogie. Jakie są więc koszty zakupu okularów progresywnych? Para soczewek okularowych progresywnych dobrego producenta np. firmy Hoya to wydatek między 700, a nawet 3500 zł. Do kosztu soczewek okularowych należy doliczyć koszt wykonania okularów oraz cenę oprawki. Skąd biorą się tak duże różnice w cenach szkieł progresywnych? Ma to związek z rodzajem konstrukcji wieloogniskowej, z zastosowaną powłoką antyrefleksyjna oraz grubością soczewek.

Na zupełnie inne soczewki zdecyduje się aktywny zawodowo klient, który ma dużą wadę wzroku, a na inne emeryt. Ten pierwszy oczekuje precyzyjnego widzenia w każdym momencie dnia niezależnie od prowadzonej aktywności. Wie że okulary są jego „narzędziem pracy”. W jego przypadku, należy wybrać co najmniej średniej klasy konstrukcje progresywne, które zapewniają szerokie pole widzenia na każdą odległość. Emeryt natomiast chce poczytać książkę, chwilę skorzystać z komputera. Z pewnością nie chce zmieniać okularów podpisując umowę w banku, czy czytając ceny produktów w sklepie. Dobre widzenie jest dla niego tak samo ważne, ale potrzeby wzrokowe zdecydowanie mniejsze. Doskonale sprawdzą się nawet podstawowe soczewki progresywne.

Należy też pamiętać, że proces produkcji i wykonania okularów progresywnych jest procesem niezwykle zaawansowanym technologicznie. Nowsze i lepsze technologie wiążą się z wyższą ceną zakupu. Precyzja i komfort widzenia w okularach progresywnych np. firmy Hoya wykonanych w nowoczesnej technologii FreeFrom jest nieporównywalny z żadnymi innymi okularami.

 

OKULARY PROGRESYWNE POZWALAJĄ ZAOSZCZĘDZIĆ PIĘNIĄDZE.

Decydując się na okulary progresywne możemy być pewni, że posłużą nam one dużo dłużej niż dwie pary okularów do dali i czytania. Wieloogniskowe okulary nakładamy na nos rano i używamy ich przez cały dzień. Fakt, że nie ściągamy i nie zakładamy ich kilka lub kilkanaście razy dziennie sprawia, że służą nam zdecydowanie dłużej. Dodatkowo pomimo pozornego większego wydatku, często koszt tego typu okularów jest porównywalny do rozwiązań jednoogniskowych, w przypadku których kupujemy okulary tańsze, ale za to dwie lub czasem nawet trzy pary. Zakładając, że decydujemy się na 2 oprawki w średniej cenie np. 300 zł oraz dwie pary dobrych szkieł okularowych – każda za kolejne 300 zł – na okulary wydajemy 1200 zł. Jest to cena za którą bez problemu zrobimy dobre okulary progresywne ze szkłami wiodącego producenta.

PROGRESY DLA KAŻDEGO, ALE NIE DO WSZYSTKIEGO.

Jeżeli jesteś dynamicznym człowiekiem, prowadzisz samochód, korzystasz z telefonu, pracujesz na komputerze, a przy tym często się przemieszczasz i szukasz najwyższego komfortu. Jest to rozwiązanie dla ciebie. Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie dość uniwersalne. Jeżeli więc masz bardziej rozbudowane potrzeby wzrokowe, np. jesteś zawodowym kierowcą lub spędzasz 8-10 godzin dziennie przed komputerem, dodatkowo, dla własnego komfortu i zdrowia możesz pomyśleć o tym, by wyposażyć się dodatkowo w okulary dostostosowane do tych konkretnych czynności.

 

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.