Czy twoje dziecko powinno znaleźć się w grupie osób podlegających kontroli progresji krótkowzroczności?
Do 2050 roku 50% populacji będzie krótkowzroczna, a 10% populacji obarczona będzie wysoką krótkowzrocznością. Kto zatem znajduje się w grupie ryzyka i powinien poddać się kontroli progresji krótkowzroczności? W jakich sytuacjach rodzice powinni być szczególnie czujni?
Dziecko z krótkowzrocznością
Mimo, że nie każda krótkowzroczność jest krótkowzrocznością przyrastającą w szybkim tempie prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest bardzo wysokie. Szczególnie, gdy rodzice pacjenta (lub jedno z nich) również są krótkowidzami lub środowisko wymusza wielogodzinną pracę wzrokową w bliskich odległościach, a czas spędzany na zewnątrz (zwłaszcza w pierwszej połowie dnia) jest ograniczony do minimum. Są to czynniki wpływające na szybki rozwój wady i wydłużanie się gałki ocznej.
Wcześnie występująca krótkowzroczność to gorsze prognozy
Im szybciej u dziecka wystąpiła krótkowzroczność tym gorsze prognozy na przyszłość. Wcześnie objawiająca się wada wzroku ma “więcej czasu” na swój przyrost, który najczęściej ustaje około 20 roku życia. Przy założeniu szybko rosnącej wady wzroku, czyli takiej, która przyrasta więcej niż -0,50 dioptrii na rok, u dziecka, u którego krótkowzroczność pojawiła się w 5 roku życia spodziewamy się znacznie większego wydłużenia gałki ocznej niż u osoby, u której wada wzroku wystąpiła w 13 roku życia.
Krótkowzroczność w pierwszych latach rośnie najszybciej
Badania wykazały, że najintensywniejszy przyrost gałki ocznej występuje w okresie krótko poprzedzającym pojawienie się krótkowzroczności u dziecka, dlatego już na początku warto zatroszczyć się o odpowiednią opiekę optometryczną czy okulistyczną i zastosowanie kontroli progresji krótkowzroczności.
Genetyczne predyspozycje do krótkowzroczności
Ryzyko wystąpienia krótkowzroczności u dziecka wzrasta, kiedy jedno lub oboje rodziców są krótkowzroczni, kolejno o 31% i 46%. W tej sytuacji kluczowe będą wczesne badania wzroku dziecka w celu jak najszybszego wykrycia, korekcji umożliwiającej rozwój prawidłowego widzenia i zastosowania kontroli progresji krótkowzroczności.
Na krótkowzroczność narażają się osoby spędzające bardzo dużo czasu w bliskich odległościach
Badania pokazują, że długotrwale napięta akomodacja również jest impulsem dla gałki ocznej do wydłużania się, dlatego ważne jest pilnowanie czasu jak i jakości pracy w bliży. Zalecane jest stosowanie zasady 20/20/20, która oznacza raz na 20 minut zrobienie 20 sekundowej przerwy od pracy w bliży i spojrzenie w dal (20stóp~6metrów). Co więcej, powinniśmy zadbać o dobre oświetlenie biurka i – jeśli to możliwe wybór większych ekranów, które możemy obserwować dalszej z odległości np. 80 cm, w porównaniu do ekranu laptopa, który zwykle umiejscowiony jest bliżej.
Dzieci w wieku 5-6 lat z refrakcją mniejszą niż +0,75
Dziecko w wieku przedszkolnym powinno być fizjologicznie nadwzroczne, dlatego sytuacja, w której na badaniu wzroku 5- lub 6-latek ma refrakcję mniejszą niż +0,75 dioptrii jest pierwszym sygnałem do zastosowania kontroli progresji krótkowzroczności, aby jak najbardziej opóźnić jej wystąpienie.