Czy antyrefleksy są tylko dla osób pracujących przy komputerze?
Coraz wyższe wymagania ze strony użytkowników okularów idą w parze z błyskawicznie rozwijającą się technologią, pozwalającą na produkcję niezwykle wysokiej jakości soczewek okularowych o dodatkowych właściwościach. Takim przykładem uszlachetnienia soczewek jest między innymi powłoka antyrefleksyjna. Jej zadanie sprowadza się do eliminacji wszelkich odbić światła, które pojawiają się na soczewce. Najwyższej klasy powłoki antyrefleksyjne mogą podnieść transmisję światła do ponad 99,5%, czyli niemal całe światło przechodzi przez uszlachetnioną soczewkę oraz jednocześnie rośnie poziom kontrastu, co dodatnio wpływa na komfort widzenia.
Kto powinien używać okularów z antyrefleksem?
Niegdyś okulary z antyrefleksem polecano głównie osobom pracującym przy komputerze. Dzisiaj katalog użytkowników uszlachetnionych w taki sposób soczewek jest nieograniczony – tak naprawdę potrzebuje ich każdy korzystający z okularów. Okulary z antyrefeksem zapobiegają bowiem zmęczeniu oczu, gdyż wzrok nie rozprasza się na zbędne refleksy świetlne. Takie okulary doskonale sprawdzą się u kierowców, eliminując niebezpieczne sytuacje podczas podróży, jak na przykład odbicia od mokrej nawierzchni, czy oślepiających świateł samochodów jadących z naprzeciwka. Naturalnie ułatwią pracę osobom korzystającym z komputera, zmuszanym do ciągłej korekty wzroku. Sprawdzą się w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem. Będą niezwykle przydatne wszystkim, których zajęcie wymaga częstych kontaktów interpersonalnych. Niemal idealna przejrzystość okularów pozwoli na utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą, którego nie będą rozpraszać zbędne zjawiska optyczne. Okulary z soczewkami antyrefleksyjnymi doskonale będą służyć także osobom, które na co dzień w dużym stopniu angażują zmysł wzroku – podczas czytania, projektowania, pracy z dokumentami, czy zajęć wymagających dużej precyzji. Dzięki temu, że obraz jest widziany wyraźniej, oczy męczą się później i dłużej zachowują dobrą kondycję.
Czy można widzieć jeszcze lepiej?
Soczewki okularowe, uszlachetniane powłoką antyrefleksyjną, bardzo często otrzymują jednocześnie dodatkowe warstwy: oleofobowe i hydrofobowe oraz warstwę utwardzającą. Warstwa oleofobowa sprawia, że soczewka mniej się brudzi i łatwiej się czyści. Uszlachetnienie hydrofobowe powoduje, że soczewki są mniej podatne na parowanie w deszczu lub zimą, po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Warstwa utwardzająca zaś sprawia, że soczewka jest mniej podatna na zarysowania. Zaopatrzeni w tak doskonałe okulary możemy komfortowo korzystać z dobrodziejstw cywilizacji. Dodatkowe warstwy uszlachetniające na naszych soczewkach sprawią, że bannery reklamowe, migające tablice ledowe, podświetlane kasetony i reflektory samochodów nie będą nas oślepiać. Miejska dżungla stanie się bardziej przyjazna.