Cyfrowe zmęczenie wzroku

Cyfrowe zmęczenie wzroku

 

Pacjenci coraz częściej skarżą się na objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Pandemia COVID-19 przeniosła naszą aktywność zawodową oraz społeczną w cyfrową rzeczywistość, zmieniając nasze przyzwyczajenia. Rozmawiając codziennie z pacjentami widzę, jak wiele osób przyzwyczaiło się do nowej rzeczywistości i nie chce wracać do czasów sprzed pandemii.

 

Badania pokazują, że ponad 90% naszego społeczeństwa spędza przed ekranami urządzeń elektronicznych 2 lub więcej godzin dziennie. Blisko 30% dorosłych patrzy w komputer więcej niż 9 godzin dziennie. Nasze organizmy i nasz układ wzrokowy nie jest przystosowany do funkcjonowania w tak trudnych warunkach. W tej sytuacji coraz częściej pacjenci skarżą się na nasilenie dolegliwości wzrokowych związanych z zaburzeniami powierzchni oka.

 

ŁZY A WIDZENIE

Na jakość naszego filmu łzowego, czyli prawidłowe nawilżenie przedniej powierzchni oka i dobrą ostrość widzenia, mają wpływ czynniki środowiskowe. Dzielimy je na wewnętrzne (panujące w pomieszczeniach) i zewnętrzne (na powietrzu). Warunki panujące w pomieszczeniach: ogrzewanie, klimatyzacja czy suche powietrze od lat są jednym z głównych czynników powodujących suchość oczu i chorobę zwaną Zespołem Suchego Oka. Cyfrowe Zmęczenie Wzroku jest problem związanym z długotrwałą pracą z urządzeniami cyfrowymi i może występować nawet u 65-70% pracowników biurowych. Głównym czynnikiem wpływającym na zaburzenia powierzchni oka w przebiegu CZW jest mruganie.

Prawidłowe pełne mrugnięcia gwarantują połączenie frakcji mucynowo-wodnej filmu łzowego z jego frakcją lipidową. Na tym, w dużym uproszczeniu polega mechanizm tworzenia się łez. Mrugnięcie zaś powoduje rozprowadzenie łez po powierzchni oka. Powinniśmy mrugać 12 razy na minutę czyli nawet 15 000 razy w ciągu dnia, dlatego ważne jest jednak to, abyśmy mrugali w prawidłowy sposób, aby mrugnięcie było pełne. Samo czytanie zmniejsza ilość mrugnięć, ale czytanie z urządzeń cyfrowych istotnie zmniejsza ilość prawidłowych, pełnych mrugnięć. Co za tym idzie, praca z urządzaniami cyfrowymi zaburza nam prawidłowe nawilżenie powierzchni oka.

 

CZERWONE OKO, PROBLEM Z „ZOOMEM”, ZABURZENIA SNU

Pacjenci pracujący przy komputerze często skarzą się na piasek w oczach, pieczenie, swędzenie oczu, uczucie ciężkości powiek. Jest to powodowane zaburzeniami filmu łzowego, powodowanymi niedomykaniem powiek oraz zmniejszoną częstotliwością mrugania.
Kolejnym problemem, na który skarżą się osoby spędzające dużo czasu przy urządzeniach cyfrowych jest problem z ostrością wzroku. Pomimo okularów pacjenci nie uzyskują oczekiwanego przez nich, ostrego widzenia, co wynika z zaburzeń akomodacji – czyli mechanizmu odpowiadającego za dostosowywanie się do patrzenia na różne odległości.

Mówiąc o CZW warto wspomnieć również o takich objawach jak:

  • Ból głowy
  • Ból karku
  • Światłowstręt
  • Zaburzenia widzenia barwnego
  • Uczucie rozdrażnienia, niepokoju

Urządzenia cyfrowe emitują światło niebieskie, które wpływa niekorzystnie na wydzielanie melatoniny, czyli powoduje zaburzenia długości i jakości snu.

 

CYFROWE ZMĘCZENIE WZROKU U DZIECI

CZW dotyka również nasze pociechy. Nauczanie zdalne, przerywane rozrywkami na smartfonie powoduje również problemy z filmem łzowym, zaburzenia widzenia obuocznego i co najbardziej przerażające – szybki rozwój krótkowzroczności.
Niezwykle ważne w dzisiejszych czasach stają się częste wizyty kontrolne u dzieci, nawet co 3-6 miesięcy w okresie rozwoju dziecka, oraz zawsze aktualna korekcja wady wzroku.

 

PROFILAKTYKA PRZEDE WSZYSTKIM

Na pracę i spędzanie czasu przed urządzeniami cyfrowymi wielu z nas zostało „skazanych”. Nie znaczy to jednak, że zostaliśmy skazani na CWZ.
Jak więc ustrzec się przed uciążliwymi dolegliwościami? Ważne są odpowiednio dobrane okulary. Szkła okularowe oraz soczewki kontaktowe jednoogniskowe mogą być niewystarczające do pracy przed monitorem komputerowym. Na rynku od lat dostępne są soczewki okularowe o konstrukcjach oraz powłokach, dedykowanych osobom pracującym z monitorami. Dzięki zastosowaniu takich soczewek dolegliwości ze strony są mniejsze. Soczewki takie nazywamy soczewkami wspomagającymi akomodacje, inaczej soczewkami relaksacyjnymi. Ich konstrukcja pozwala na rozluźnienie akomodacji i zapewniają większy komfort podczas długotrwałej pracy w małych odległościach. Możemy jest stosować u pacjentów w każdym wieku.

Niektóre przypadki Cyfrowego Zmęczenia Wzroku wymagają jednak nieco bardziej zaawansowanego postępowania. Tu pomocna będzie terapia widzenia, która zawiera indywidualny zestaw ćwiczeń, przygotowanych w celu usprawnienia poszczególnych funkcji wzrokowych. Ważne jest również stosowanie się do prostych zasad higieny wzrokowej. Przy patrzeniu z bliska, powinniśmy stosować tzw. zasadę łokcia. Tekst, telefon czy tablet trzymamy w odległości nie mniejszej niż długość naszego przedramienia. Warto wiedzieć, że American Optometric Association zaleca stosowanie zasady 20/20/20, która mówi, aby co 20 minut pracy z bliska popatrzeć przez 20 sekund na obiekt znajdujący się w odległości powyżej 20 stóp (powyżej 6 m).

 

 

 

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.