Bezpieczne używanie soczewek podczas pandemii COVID-19
Bezpieczne używanie soczewek podczas pandemii COVID-19
Na początku pandemii COVID-19 w Polsce pojawiły się różnie interpretowane zalecenia odnośnie używania soczewek kontaktowych. Część specjalistów zdecydowanie odradzała ich noszenie w trakcie trwania pandemii, część uważała, że ten rodzaj korekcji nadal jest bezpieczny. Postaramy się wyjaśnić Państwu, co tak na prawdę wywołało niepokój wśród ekspertów.
Co było główną przyczyną wątpliwości?
Jak wszyscy wiemy, soczewki kontaktowe zakłada się bezpośrednio na gałkę oczną. Wokół naszych oczu znajdują się spojówki, które między innymi zaliczają się do błon śluzowych. Nie jest możliwe zarażenie się wirusem poprzez nieuszkodzoną skórę, gdyż stanowi ona naszą naturalną barierę ochronną. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową właśnie poprzez kontakt areozolu z błonami śluzowymi. Używanie soczewek kontaktowych wymaga bezpośredniego kontaktu dłoni z okiem, a więc błonami śluzowymi. W związku z tym, można mówić o wzroście ryzyka zakażenia. Dodatkowo korekcja soczewkami kontaktowymi u niektórych pacjentów może powodować zwiększone wysychanie spojówek. Ich podrażnienie, a co za tym idzie łatwiejsze zainfekowanie.
Czy te ryzyko może zostać zniwelowane?
Każdy użytkownik soczewek kontaktowych podczas ich pierwszej aplikacji jest uczony o kluczowych zasadach bezpieczeństwa. Najważniejszymi są dobre nawyki higieniczne. Przed dotykaniem oczu, soczewek czy pojemnika na soczewki należy dokładnie umyć ręce wodą i mydłem oraz wyostrzyć czystym, jednorazowym ręcznikiem papierowym. Taki zabieg pomaga pozbyć się drobnoustrojów z naszych dłoni, co sprawia, że możemy teraz bezpiecznie dotykać nimi ust, nosa czy też oczu. Dokładnie umyte ręce nie stanowią już zagrożenia dla błon śluzowych.
Kolejną zasadą bezpieczeństwa osób korygowanych za pomocą soczewek jest rezygnacja z nich podczas kataru, przeziębienia czy różnego rodzaju grypy. Podczas takiej infekcji spojówki są o wiele bardziej narażone na zainfekowanie. Jednak ta zasada obowiązywała użytkowników soczewek zawsze, nawet przed pandemią.
Wielu specjalistów, którzy odradzali korzystanie z soczewek kontaktowych podczas pandemii, argumentowali to faktem, że okulary chronią przed zakażeniem korona wirusem. Prawdą jest, że okulary stanowią mechaniczną ochronę oczu przed kurzem, pyłem a także aerozolem, w którym może znajdować się korona wirus. Wystarczy jednak, że dotkniemy okularów nieumytymi rękoma, położymy na skażoną powierzchnię I nie zdezynfekujemy bądź po prostu brudną ręką dotkniemy oka. Może dojść wówczas do zarażenia się korona wirusem, a mechaniczna ochrona oka w tym przypadku nie pomoże.
Nadal można bezpiecznie nosić soczewki kontaktowe.
Podsumowując, pojawienie się pandemii wymusiło na nas wszystkich nauczenia się życia w nowej rzeczywistości. Najważniejsze jest dla nas przestrzeganie higieny I zasad bezpieczeństwa. Jednak noszenie soczewek kontaktowych od zawsze wymagało od nas wzmożonej sterylności, więc w tej kwestii, w związku z pandemią, nic nie uległo zmianie.