Powłoki uszlachetniające soczewki okularowe – powłoka antyrefleksyjna
Entspiegelung, czyli ODLUSTRZENIE
Każda wypolerowana powierzchnia odbija światło. Dotyczy to również teoretycznie przeźroczystych powierzchni soczewek okularowych. Posiadają one zawsze dwie powierzchnie odbijające przechodzące przez nie światło: powierzchnię przednią i tylną. To właśnie dlatego na szkłach okularowych pozbawionych powłoki antyrefleksyjnej widoczne są refleksy świetlne, a patrząc na na osobę w takich okularach często nie widzimy oczu „okularnika”. W pewnych sytuacjach może dojść nawet do tego, że nasze szkła zamienią się w lustro. Na szczęście zjawisko to jest rzadkie w okularach, ale zdecydowanie częściej możemy to zaobserwować patrząc na szyby samochodów lub okna budynków. To właśnie przez te odbicia światła, w pewnych warunkach nie widzimy co jest za oknem. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy występuje duża różnica w oświetleniu w i poza budynkiem. Widzimy wtedy przez to okno bardzo źle.
Na szczęście mamy możliwość wyeliminowania tego przykrego zjawiska optycznego i niedogodności z nim związanych. Stosujemy uszlachetnienie soczewek okularowych poprzez nałożenie POWŁOK ANTYREFLEKSYJNYCH. Polskie słowo antyrefleks nie do końca tłumaczy czym jest ta powłoka, dlatego o wiele bardziej lubię dosłowne tłumaczenie z niemieckiego terminu Entspiegelung, czyli ODLUSTRZENIE.
Widzenie przez soczewki okularowe z antyrefleksem
Zadaniem powłoki antyrefleksyjnej jest, fachowo mówiąc, wygaszenie wszelkich odbić światła pojawiających się na soczewce. Prowadzi to do zdecydowanie większej przezroczystości soczewek okularowych, a o to właśnie nam chodzi. W zależności od klasy powłoki uzyskujemy różną skuteczność działania powłoki. Dlatego ciężko tu porównać markowe soczewki znanej japońskiej marki Hoya z ich tanim, chińskim odpowiednikiem. Najwyższej klasy powłoki antyrefleksyjne mogą podnieść transmisję światła do przeszło 99.5%, czyli prawie całe światło przechodzi przez tak uszlachetnioną soczewkę okularową. Dzięki temu widzimy znacznie lepiej i mamy wrażenie, że w zasadzie nie patrzymy przez soczewki, bo są niemal idealnie przezroczyste. Rośnie również poziom kontrastu, co przekłada się na zdecydowanie wyższy komfort widzenia – a takie skutki z pewnością doceni każdy z nas.
Lepsze, wygodniejsze, trwalsze…
Idealna transparentność soczewek okularowych ma też swoją wadę – każde, najmniejsze nawet, zabrudzenie na powierzchni takiej soczewki jest od razu widoczne. Dlatego też kiedyś użytkownicy takich soczewek okularowych mówili, że szybko się brudzą. Nie było to prawdą. Uszlachetnienie antyrefleksem powoduje jedynie, że brud jest na nich bardziej widoczny. Analogicznie jak z biała koszulą, na której widać każde zabrudzenie i koszulą ciemną na której ten sam brud mniej jest widoczny. Na szczęście i ten problem udało się wyeliminować. Nowoczesne soczewki okularowe poza samą powłoka antyrefleksyjną mają dodatkowe warstwy oleofobowe – dzięki temu zdecydowanie trudniej się brudzą i łatwiej się je czyści. Dodatkowym uszlachetnieniem są również warstwy hydrofobowe. Powodują, że takie soczewki będą mniej podatne na zaparowanie w deszczu lub zimie po wejściu z zewnątrz do pomieszczenia.
Powłoka antyrefleksyjna jest niezwykle cienką warstwą nałożoną na soczewkę. Jej grubość wynosi zaledwie kilka mikronów, dlatego niezwykle ważnym dla jej trwałości elementem jest zabezpieczanie specjalną warstwą utwardzającą. Obecnie najtrwalsze powłoki antyrefleksyjne są naprawdę wytrzymałe a ich odporność na zarysowanie jest porównywalna ze szkłem mineralnym.
Niebieskie powłoki dla ludzi XXI wieku
Smartfony, komputery tablety, telewizory, wyświetlacze w samochodzie, wszystkie te urządzenia cyfrowe emitują nadmiernie wysokoenergetyczne światło niebieskie. Długotrwałe narażanie się na taką ekspozycję może prowadzić do zmęczenia i podrażnienia oczu, bólu głowy, a nawet do zaburzenia rytmu dobowego. Spokojne i na to jest recepta. Osoby często korzystające z ww. sprzętu powinny rozważyć zakup soczewek okularowych dodatkowo wzbogaconych w filtr światła niebieskiego, ograniczający jego transmisję. Dzięki temu pod koniec dnia jesteśmy mniej zmęczeni, nie pojawia się tak intensywne pieczenie i przesuszenie oczu.
Zawsze chroń się przed UV
Promienie UV to dodatkowe zagrożenie na które jesteśmy stale narażeni. Promienie UV są jedną z głównych przyczyn zaćmy, skrzydlika, AMD oraz innych chorób oczu i zaburzeń widzenia. Większość materiałów z których wykonane są soczewki okularowe w dużym stopniu pochłania promieniowanie UV, chroniąc oczy przed jego szkodliwym działaniem. Nie dotyczy to jednak podstawowego materiału optycznego z którego wykonanych jest większość szkieł. Dlatego też warto zainteresować się dodatkowym uszlachetnieniem swoich okularów tj. dodatkowym filtrem pochłaniającym promieniowanie UV oferującym 100% ochronę przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych.
Podsumowanie
Odpowiednie powłoki antyrefleksyjnej gwarantują :
- wyraźniejsze, bardziej naturalne widzenie, poprzez redukcję refleksów świetlnych,
- Lepiej widzimy, lepiej wyglądamy.
- zwiększona ochrona przed przypadkowymi zarysowaniami, a co za tym idzie dłuższy okres użytkowania okularów
- łatwe czyszczenie dzięki warstwom hydro i oleofobowym
- ochrona przed szkodliwym promieniowaniem niebieskim i UV.