7 kroków do zdrowych oczu Twojego dziecka

Prawdą jest, że wady wzroku często są dziedziczne. Nie oznacza to jednak, że dzieci prawidłowo widzących rodziców nie są narażone na problemy ze wzrokiem. Codzienne funkcjonowanie wśród urządzeń elektronicznych sprawia, że zarówno maluchy, jak i nastolatkowie nadmiernie skupiają wzrok na małych ekranach, męcząc przy tym swoje oczy, a jednocześnie narażając je na szkodliwe skutki promieniowania. U dzieci w wieku przedszkolnym, gdy smartfony i komputery nie służą jeszcze do nauki, warto ograniczać kontakt dziecka z niebieskim ekranem. W przypadku dzieci, które rozpoczęły już szkolną edukację, dobrze jest wprowadzić reguły, których konsekwentne stosowanie może uchronić nasze pociechy przed pojawieniem się wady wzroku. Jak zatem zadbać o wzrok dzieci? Warto wziąć do serca siedem poniższych zaleceń.

 

  1. Aktywność na świeżym powietrzu

Krytycznym czynnikiem prawidłowego, zdrowego rozwoju wzroku dziecka jest przebywanie w naturalnym oświetleniu i na świeżym powietrzu. Optymalnie byłoby spędzać czas na dworze codziennie, przynajmniej przez 2 godziny. Ekspozycja na naturalne światło wpływa bowiem na prawidłowy rozwój gałek ocznych oraz jest czynnikiem hamującym progresję krótkowzroczności.

Dzieci biegną po trawie.

  1. Skracanie czasu spędzanego z urządzeniami elektronicznymi

Tablety, smartfony i inne tego typu urządzenia emitują wysokoenergetyczne światło widzialne HEV – tak zwane „szkodliwe światło niebieskie “. Ono właśnie negatywnie oddziałuje na wzrok, powodując dyskomfort, pieczenie, suchość gałek ocznych, ale także zaburza nasz rytm domowy, negatywnie wpływając na produkcję melatoniny.

 

  1. Dbałość o zdrowy sen

Jakość oraz długość snu mają kolosalne znaczenie w procesie regeneracji całego organizmu, a zatem także oczu i układu wzrokowego. Nasze dziecko powinno w ciągu dnia mieć odpowiednią dawkę aktywności i świeżego powietrza, a przed snem zjadać jedynie lekkostrawny posiłek. Łóżko naszego dziecka powinno być wygodne i odpowiednio dopasowane do jego preferencji, a pokój przeznaczony do spania regularnie wietrzony. Zarówno przedszkolaki, jak i nastolatkowie na 2 godziny przed planowanym snem powinni wyciszać się, a na godzinę przed zaśnięciem nie oglądać już telewizji, nie grać w gry, i nie korzystać z urządzeń mobilnych. Dziecko powinno też mieć długość odpoczynku dostosowaną do swojego wieku. Zbyt mało snu sprzyja bowiem zmęczeniu oczu, które powoduje podrażnienia i wysychanie.

 

  1. Odpowiednie oświetlenie w pokoju dziecka

Myśląc o dzieciach w wieku szkolnym warto wiedzieć, że do nauki potrzebują one lampy biurkowej najlepiej o chłodnej temperaturze barwowej, która pozwala na utrzymanie odpowiedniej koncentracji. Do zabawy i odpoczynku najbardziej wskazane jest światło ogólne o ciepłej barwie. Prawidłowy dobór oświetlenia jest kluczowy, ale ważne będzie tutaj także zwracanie uwagi na higienę pracy wzrokowej. Według zaleceń Amerykańskiego Stowarzyszenia Optometrycznego po 20 minut pracy z bliska należy popatrzeć przez 20 sekund na przedmiot oddalony o co najmniej 6 m.

 

  1. Ochrona oczu przed promieniowaniem UV

Jako rodzice nauczyliśmy się prawidłowo chronić skórę naszych dzieci przed promieniowaniem UV, stosując kremy z wysokimi filtrami. Niestety nadal zbyt rzadko przed ich szkodliwością chronimy oczy. Tymczasem tkanki oka chętnie absorbują niekorzystne fale, a oczy są narażone na poważne uszkodzenia zarówno z powodu ostrej jak i przewlekłej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Warto wiedzieć, że może ono uszkodzić powieki, rogówkę, soczewkę wewnątrzgałkową, a ostatecznie doprowadzić do trwałych uszkodzeń siatkówki, powodujących stopniowe pogarszanie widzenia. Aby skutecznie chronić oczy naszych dzieci powinniśmy zaopatrzyć je w okulary przeciwsłoneczne z wysokiej klasy filtrem UV.

 

  1. Regularne badanie wzroku

Badania okulistyczne niestety nie są obowiązkowe. Tymczasem małemu dziecku powinno się sprawdzić wzrok już w 3 i 5 roku życia. Następnie kontrole powinny odbywać się co roku lub częściej, jeżeli u dziecka zdiagnozowano wadę wzroku. Niestety rodzice najczęściej ograniczają badanie wzroku do kontroli przez pediatrów, która odbywa się podczas cyklicznych bilansów. Tymczasem pediatra dysponuje jedynie podstawowymi narzędziami diagnostycznymi, które nie są wystarczające do rozpoznania wszystkich wad wzroku. Dlatego musimy zachować wysoką czujność obserwując nasze dziecko na co dzień. Niepokojącymi objawami może być pocieranie, mrużenie oczu, bóle głowy, uciekanie oka, zbyt bliskie podchodzenie do telewizora, trzymanie telefonu lub książki tuż przy twarzy, nietypowa postawa ciała, czy trudność odczytywania informacji z tablicy z tylnych ławek w klasie.

 

  1. Dobrze zbilansowana dieta

Podstawą prawidłowej diety dla osób chcących utrzymać swój wzrok w dobrej kondycji są produkty bogate w witaminy A, C, E oraz w minerały. Na stałe do diety warto wprowadzić marchew, która jest bogata w witaminę A, ale zawiera również luteinę oraz zeaksantynę, które zapobiegają występowaniu zwyrodnień oczu. Witaminę A znajdziemy także w dyni i w warzywach zielonych. Doskonałym źródłem witaminy C natomiast są: natka pietruszki, borówki i cytrusy. W witaminę E bogaty jest olej roślinny, pestki słonecznika i orzechy. Proces degeneracji plamki żółtej spowalnia luteina, którą zawiera szpinak, kapusta włoska, brukselka, żółte i pomarańczowe owoce i warzywa oraz jajka. Wspomniana zeaksantyna znajdująca się w siatkówce oka może być uzupełniana poprzez regularne spożywanie brokułów, brukselki, kukurydzy i pomidorów.

 

Stosowanie się do powyższych reguł może w znaczącym stopniu płynąć na jakość widzenia naszych najmłodszych i z dużym prawdopodobieństwem uchronić dzieci przed najpowszechniejszą wadą wzroku, jaką jest krótkowzroczność. Wada ta już dziś dotyka 1/3 populacji a do 2050 roku problem ten może dotyczyć aż 5 miliardów ludzi na całym świecie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć w jaki sposób możesz pomóc w problemach ze wzrokiem swojemu dziecku, koniecznie pobierz nasz e-book.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ.

 

 

Autor

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.