• OPTYK KIERSZNIOWSKI

  jest firmą rodzinną działającą na rynku
  od 1985 roku.

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  dbamy o Twoje oczy

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  optyka optometria kontaktologia terapia widzenia

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  jest firmą rodzinną działającą na rynku
  od 1985 roku.

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  dbamy o Twoje oczy

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  optyka Optometria kontaktologia terapia widzenia

 • OPTYK KIERSZNIOWSKI

  jest firmą rodzinną działającą na rynku
  od 1985 roku.

Ortokeratologia

Ortokeratologiczne soczewki kontaktowe – co to jest?

Ortokeratologia (ortokorekcja) to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności oraz krótkowzroczności połączonej z astygmatyzmem rogówkowym za pomocą sztywnej wysoko gazoprzepuszczalnej soczewki kontaktowej.

Soczewki zakłada się wyłącznie na noc, a rano zdejmuje. Na początku robi się to codziennie, a po około 3 miesiącach wystarczy je zakładać co drugą noc. Efekt korekcji utrzymuje się w początkowym okresie kilka godzin, potem dłużej (do nawet ok. 40 godzin). Jest to zależne od długości okresu stosowania ortosoczewek, wielkości samej wady oraz indywidualnej podatności tkanki rogówki na odkształcenie.

Cały proces kształtowania rogówki odbywa się w czasie snu. Metoda ta polega na modelowaniu kształtu rogówki, by w efekcie zapewnić dobre widzenie w ciągu dnia bez użycia dodatkowych metod korekcji wady wzroku. Ortokeratologia została stworzona z myślą o pacjentach, którzy ze względu na wykonywany zawód lub hobby nie mogli stosować okularów korekcyjnych ani soczewek kontaktowych.

Jest doskonałym rozwiązaniem dla sportowców, osób pracujących w zapyleniu, zadymieniu, klimatyzacji lub przy zmianach ciśnienia (np.piloci, stewardessy, strażacy). Jest to doskonała alternatywa dla osób rozważających laserową korekcje wzroku, która może wiązać się z komplikacjami.

Proces ortokorekcji jest całkowicie odwracalny. Po zaprzestaniu stosowania soczewek kształt rogówki powraca do i bezpieczny dla pacjenta.

Proces doboru soczewek ortokorekcyjnych rozpoczyna się badaniem kwalifikacyjnym, które obejmuje:

 • Badanie refrakcji (wady wzroku)
 • Topografia rogówki
 • Keratometrię
 • Badanie w lampie szczelinowej
 • Badanie ostrości wzroku.

Na podstawie powyższych badań, przede wszystkim topografii rogówki, projektowana jest indywidualna soczewka ortokeratologiczna.

Zastosowanie soczewek orto wymaga dużej dyscypliny u pacjenta. Należy pamiętać o wizytach kontrolnych, odpowiedniej pielęgnacji soczewek oraz regularnym ich stosowaniu.

W przeciwnym wypadku efekty ortokorekcji mogą być niezadowalające.

Nasza firma proponuje pacjentom dopasowanie soczewek ortokeratologicznych w pakiecie, na który składa się wizyta kwalifikacyjna, dopasowanie soczewek, badania topografii rogówki, pięć wizyt kontrolnych oraz para soczewek kontaktowych przeznaczonych do użytku przez rok.

Ortokorekcja a kontrola krótkowzroczności

Ortokorkecja stosowana jest w celu zatrzymania lub spowolnienia procesu rozwijania się krótkowzroczności u dzieci i młodzieży. Krótkowzroczność staje się problemem cywilizacyjnym.

Czy spowolnienie lub zatrzymanie narastania krótkowzroczności jest możliwe?

TAK!! U większości pacjentów, w szczególności dzieci i młodzieży jest to możliwe.  Kontrola krótkowzroczności daje efekty, ponieważ spowalnia narastanie wady nawet do 90%.

Epidemia krótkowzroczności

Odsetek osób krótkowzrocznych na świecie bardzo szybko rośnie. W Stanach Zjednoczonych krótkowzroczność wzrosła o 66% w ciągu trzydziestu lat tak, że obecnie 42% osób w wieku 12-54 boryka się z tym problemem. Ta wada wzroku stała się globalną kwestią o ogromnym znaczeniu. Trzeba pamiętać, że wysoka krótkowzroczność może prowadzić do bardzo poważnych chorób oczu np. odwarstwienie siatkówki.

Tempo rozwoju krótkowzroczności u dziecka zależy od działąń rodziców

Badania ukazują, iż istnieją metody spowolniania i zapobiegania progresji krótkowzroczności, ale są one najbardziej skuteczne u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Działania powinny być tak zaplanowane, aby zapobiec rozwojowi wady.

W procesie kontroli krótkowzroczności najważniejsze są:

 • Regularne wizyty kontrolne i zapewnienie pełnej korekcji wady wzroku
 • Wprowadzenie korekcji w momencie wykrycia
 • wprowadzenie metod kontroli krótkowzroczności w momencie, gdy progresja wady wzroku wynosi 0,50-0,75 dioptrii rocznie

Do jednej z najskuteczniejszych metod kontroli krótkowzroczności należy ortokorekcja. Stosowane są również inne metody tj. multifokalne soczewki kontaktowe oraz metody farmakologiczne. My pomożemy znajeźć najlepsze dla Twojego dziecka!

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.